Ευρωλίγκα: Σαρλερουά-Ολυμπιακός 67-80

Δευτέρα, 13 Δεκεμβρίου 2010 23:15
UPD:23:24

Ο Ολυμπιακός έκανε το καθήκον του στο Βέλγιο, επικρατώντας της Σαρλερουά με 67-80 και βρίσκεται αγκαλιά με τη δεύτερη θέση του Β' Ομίλου της Ευρωλίγκα.

Για τους ερυθρόλευκους αυτή ήταν η δεύτερη εκτός έδρας νίκη τους στη διοργάνωση φέτος και έκτη συνολικά και ίσως η πιο εύκολη απ' όλες. Εκτός ενός διαστήματος αδράνειας στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν και οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσια (29-29 στο 15'), οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς δεν απειλήθηκαν σε κανέναν άλλο σημείο και έφτασαν πολύ εύκολα στην τελική επικράτηση.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τον Ολυμπιακό στο +8 (34-42), ενώ το τρίτο στο +11 (50-61), έστω και αν η Σαρλερουά μείωσε με τρίποντο στην εκπνοή του χρόνου. Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου ένα σουτ τριών πόντων του Χαλπερίν και δυο εύστοχες βολές του Βασίλη Σπανούλη ανάγκασαν τους Βέλγους να πετάξουν λευκή πετσέτα.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 34-42, 50-61, 67-80

Σαρλερουά (Μπότσι): Χιλ 13 (2), Γκομίς 12 (2), Μπρόιλς 4, Χάμιλτον 4, Ράιτ 6, Γκριν 5 (1), Ρίντικ 2, Μάλετ 16 (2), Μπέγκιν 1, Σαντιάγο 4

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 7 (1), Νεστέροβιτς 7, Σπανούλης 18 (1), Μπουρούσης 19 (3), Κέσελ 2, Μαυροκεφαλίδης 2, Παπανικολάου, Έρτσεγκ 2, Τεόντοσιτς 16 (2), Χαλπερίν 7 (1), Λούκας