Πέμπτη, 19 Φεβρουαρίου 2009 11:33
UPD:18:24
AΠΕ/ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ

Το όνειρο της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Κυπέλλου UEFA έγινε εφιάλτης για τον Ολυμπιακό, που υπέκυψε χθες στην ανωτερότητα και το ρυθμό της γαλλικής Σεντ Ετιέν.

Η γαλλική ομάδα δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους «ερυθρολεύκους» (ειδικά στο πρώτο ημίχρονο), εκμεταλλεύθηκε τα λάθη των παικτών του Ολυμπιακού και με εξαίρεση κάποια λεπτά πίεσης στο β’ ημίχρονο, πήρε άνετα τη νίκη.

H Σεντ Ετιέν προηγήθηκε στο 12' με πλασέ του Ιλάν, έπειτα από λάθος του Ντομί και λίγο πριν οι δύο ομάδες μπουν στα αποδυτήρια, στο 43', έφτασαν στο 0-2 με ωραίο σουτ του Ντερνί. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει το σκορ στο 63' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τζόρτζεβιτς, το οποίο είχε κερδίσει ο Πατσατζόγλου σε ανατροπή του από τον Βαρό. Τα χειρότερα για τον Ολυμπιακό ήταν στο τέλος του ματς, όταν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκομί με σουτ και αφού η μπάλα άλλαξε πορεία χτυπώντας στον Ντομί, διαμόρφωσε το τελικό 1-3 για τη Σεντ Ετιέν.

Το τελικό σκορ έσβησε σχεδόν κάθε ελπίδα πρόκρισης της ελληνικής ομάδας στην επόμενη φάση του UEFA, βάζοντας τέλος στις ευρωπαϊκές φιλοδοξίες του Ολυμπιακού.

Στα υπόλοιπα ματς της χθεσινής ημέρας ξεχώρισε η εκτός έδρας νίκη της Μέταλιτ Χάρκιβ (από την οποία είχε χάσει ο Ολυμπιακός στη φάση των ομίλων) επί της Σαμπντόρια και η νίκη του φορμαρισμένου Αμβούργου επί της Ναϊμέγκεν στην Ολλανδία.