Κυπελλούχος ο Ολυμπιακός

Σάββατο, 02 Μαΐου 2009 23:48
UPD:03/05/2009 00:12

Κυπελλούχος αναδείχθηκε και πάλι ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε της ΑΕΚ στα πέναλτι (15 - 14) σε ένα συγκλονιστικό τελικό.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε στο σκορ με 2-0 στα πρώτα οκτώ λεπτά του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε κατά τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά οι «κιτρινόμαυροι» πέτυχαν το 3-2 λίγο πριν τη λήξη του αγώνα. Όμως δευτερόλεπτα πριν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν, οδηγώντας τον αγώνα στην παράταση.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός σκόραρε για τέταρτη φορά με τον Γκαλέτι ο οποίος πανηγύρισε βγάζοντας τη φανέλα του (κατά παράβαση των κανονισμών), με αποτέλεσμα να δεχθεί δεύτερη κίτρινη κάρτα και να αποβληθεί. Στη συνέχεια, αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη και ο Αβραάμ Παπαδόπουλος. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 4-4.

Η διαδικασία των πέναλτι εξελίχθηκε σε «θρίλερ». Οι παίκτες των δύο ομάδων χρειάστηκε να εκτελέσουν 34 πέναλτι προκειμένου να αναδειχθεί ο νικητής.