Δεύτερη στον κόσμο η εθνική εφήβων

Κυριακή, 12 Ιουλίου 2009 12:38
UPD:13:35

Δεύτερη στον κόσμο αναδείχθηκε η εθνική Εφήβων στο μπάσκετ, καθώς ηττήθηκε στον τελικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος από τις ΗΠΑ με τελικό σκορ 80-88.

Το καταστροφικό δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ο κύριος λόγος που το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δεν κατάφερε να φτάσει στην κατάκτηση της πρώτης θέσης.

Στην πρώτη περίοδο η εθνική πήγαινε το παιχνίδι στα μέτρα της. Ο αργός ρυθμός, οι μεγάλες επιθέσεις, η σκληρή άμυνα και ο περιορισμός των ελεύθερων σουτ των Αμερικανών έφεραν το πρώτο δεκάλεπτο ισόπαλο (19-19). Το δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, θα μπορούσε να χαρακτηριστεί καταστροφικό για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα. Η έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης σε άμυνα και επίθεση έφερε ένα γρήγορο σερί 16-1 για τους Αμερικανούς, οι οποίοι με γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας και εκδηλώσεις αιφνιδιασμών πήραν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με ένα προβάδισμα 16 πόντων (30-46).

Στην τρίτη περίοδο η εθνική μπήκε αποφασισμένη να αλλάξει τη ροή του παιχνιδιού. Γρήγορα, μείωσε τη διαφορά στους οκτώ πόντους (42-50), κυρίως με προσωπικές ενέργειες του Παππά και του Σλούκα. Η διαφορά έπεσε και στους πέντε (48-53, στα 3΄.11΄΄). Κάποιες βεβιασμένες επιθέσεις, όμως, έδωσαν το δικαίωμα στους Αμερικανούς να κρατήσουν την υπέρ τους διαφορά και να κλείσουν την περίοδο με εννιά πόντους (51-60), με την ελληνική ομάδα να χάνει ευκαιρία να μειώσει στο σκορ στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τις τρεις άστοχες βολές του Γιάνκοβιτς.

Στην τελευταία περίοδο οι Αμερικανοί κατάφεραν να "χτίσουν" ξανά διψήφια διαφορά, αλλά και πάλι οι έφηβοι του Γιώργου Βλασσόπουλου, με τους Παπανικολάου και Κασελάκη να βρίσκουν το δρόμο προς το καλάθι κρατούσαν το παιχνίδι στα. μέτρα τους (61-70, στα 5΄.34΄΄). Όμως, αμέσως μετά ένα τρίποντο του Γκιμπς κι άλλο ένα του Τόμπσον έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των Αμερικανών. Η ελληνική ομάδα δεν παράτησε σε κανένα σημείο του αγώνα να μάχεται, ακόμα κι όταν το αποτέλεσμα είχε κριθεί, δείγμα της νοοτροπίας του νικητή που έχουν οι πρωταθλητές Ευρώπης και δευτεραθλητές κόσμου.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 30-46, 51-60, 80-88.

ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Βλασσόπουλος): Παπαντωνίου 1, Κατσίβελης 5 (1), Αγγελόπουλος, Μάντζαρης 3 (1), Καραθανάσης, Παπανικολάου 12 (2), Γεωργάκης 1, Σλούκας 17 (1), Γιάνκοβιτς 8, Παππάς 16, Κασελάκης 15 (1), Σαρικόπουλος 2.

ΗΠΑ (Τζέιμ Ντίξον): Γκιμπς 13 (1), Κέρι 9 (1), Τέιλορ 18 (1), Μακ 4, Τόμπσον 10 (2), Γουάιτ 9 (1), Χέιγουορντ, Σέρνα 1, Μίλερ 8, Μούλτρι 10, Τόμπκινς 6.Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ