Μπάσκετ: Νίκη της Εθνικής Νέων έναντι της Ρωσίας

Δευτέρα, 20 Ιουλίου 2009 23:29
UPD:23:39

Η Ρωσία ετοιμαζόταν να φιλοδωρήσει με τη δεύτερη σερί της ήττα την Εθνική Νέων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Ρόδου, αλλά ο Νίκος Παππάς είχε διαφορετική άποψη.

Ο 19χρονος γκαρντ ανέλαβε να εκτελέσει την τελευταία ελληνική επίθεση και μαζί της «εκτέλεσε» και την αντίπαλο, χαρίζοντας στην Ελλάδα τη δραματική νίκη με 73-71 για την πρώτη αγωνιστική της β' φάσης της διοργάνωσης. Πρώτος σκόρερ ο Γιώργος Μπόγρης (17π.), ακολούθησαν Κασελάκης (14π.) και Παππάς (13π.).

Γαλλία και Ισπανία να συνεχίζουν αήττητες, η ελληνική ομάδα γνώριζε πως μία νίκη απέναντι στην ισόβαθμη Ρωσία θα την έβαζε σε θέση ισχύος αναφορικά με το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Οι Ρώσοι, ωστόσο, κατάφεραν να αιφνιδιάσουν και, μπαίνοντας πιο δυνατά στο παιχνίδι, βρέθηκαν αυτοί με το έλεγχο της αναμέτρησης. Τουλάχιστον στα πρώτα λεπτά...

Με «οδηγό» τον Σεμέν Αντόνοφ το συγκρότημα του Αλεξάντερ Βάσιν προηγήθηκε με 6-10 στο 3'04'', όμως, η Ελλάδα, βελτιώνοντας την άμυνά της, πέρασε δια χειρός Λεωνίδα Κασελάκη μπροστά με 17-16 στο 6'31''. Το προβάδισμα αυτό, ωστόσο, όπως και πολλά περισσότερα στη συνέχεια, αποδείχθηκε προσωρινό, αφού γρήγορα η ρωσική ομάδα ξέφυγε και πάλι με 29-36 στο 18'57''.

Η μπάλα πέρασε περισσότερο κοντά στο καλάθι και με τον Γιώργο Μπόγρη να κερδίζει τις μάχες (βλ. 6 σερί πόντοι) η Εθνική Νέων φάνηκε να γέρνει με το μέρος της την πλάστιγγα, φτάνοντας στο 24'50'' στο 50-43.

Η Ρωσία απάντησε με 0-8 σερί για το 50-51 του 26'31'', αλλά η τρίτη περίοδος «έκλεισε» σε γαλανόλευκη απόχρωση, με τον Χάρη Γιαννόπουλο να εκτελεί δις από την γραμμή των 6.25μ. και να «γράφει» το 60-54.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες παρέμειναν σε απόσταση «αναπνοής» η μία από την άλλη (65-66 στο 33'19'', 69-69 στο 37'11'', 71-71 στο 39'51'') και η υπόθεση νίκη δε θα μπορούσε να μη κριθεί στο τέλος. Με το σκορ στο 71-71 ο Κώστας Παπανικολάου στα -37'' αστόχησε σε δύο βολές, αλλά η άμυνα δεν το άφησε να φανεί, υποχρεώνοντας αμέσως μετά τον Βιάτσεσλαβ Ζάιτσεφ να σουτάρει στη γωνία του ταμπλό. Με 14'' να απομένουν για τη λήξη η μπάλα πήγε στα χέρια του Νίκου Παππά και εκείνος δεν έκανε λάθος. Επιχείρησε το ντράιβ και με σουτ με ταμπλό από μέση απόσταση χάρισε τη νίκη στην Ελλάδα με 73-71.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 34-36, 60-54, 73-71

Ελλάδα (Μίσσας): Μάντζαρης, Μούρτος, Παππάς 13 (1), Γιαννόπουλος 10 (2), Παπανικολάου 8 (1τρίπ.. 7ρ.), Σλούκας 11 (1τρίπ., 5ασ.), Γιάνκοβιτς, Μπόγρης 17 (7ρ.), Κασελάκης 14 (5ρ., 5ασ.)

Ρωσία (Βάσιν): Σπιριντόνοφ 7 (1), Ζάιτσεφ 8, Κχβοστόφ 9 (9ασ., 7λ.), Σάσκοφ, Ζακχάροφ 12 (3), Αντόνοφ 22 (3τρίπ., 10ρ.), Ίβλεφ 10 (9ρ.), Γκριγκόριεφ 2, Φιλίποφ 3 (1)