Η Ατλέτικο επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί

Νίκη 3-2 επί του Παναθηναϊκού μέσα στο ΟΑΚΑ
Πέμπτη, 20 Αυγούστου 2009 00:01
UPD:00:12

Δεν τα κατάφερε απόψε ο Παναθηναϊκός και υπέκυψε φυσιολογικά στην ανωτερότητα της Ατλέτικο Μαδρίτης που επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί επικρατώντας με 3-2 των «Πρασίνων» μέσα στο ΟΑΚΑ.

Οι Μαδριλένοι προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο με το γκολ του Μάξι Ροντρίγκες στο 36', ενώ λίγο νωρίτερα είχε ακυρωθεί (σωστά) γκολ του Σαλπιγγίδη καθώς ήταν σε θέση οφ σάιντ.

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού μπήκαν φουριόζοι στο β'ημίχρονο και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον πολύ καλό καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα Δημήτρη Σαλπιγγίδη (1-1 στο 47').

Όμως η επιθετική γραμμή της Ατλέτικο ξαναχτύπησε με το «φονικό» δίδυμο των Ντιέγκο Φορλάν και Κουν Αγουέρο οι πέτυχαν δύο εντυπωσιακά τέρματα στο 63' και το 70' αντίστοιχα, φέρνοντας στο σκορ στο 3-1.

Ο Παναθηναϊκός δεν εγκατέλειψε τη μάχη, αλλά τελικά το μόνο που κατάφερε, ήταν να μειώσει με πολύ ωραίο γκολ του Σεμπαστιάν Λέτο στο 74', ο οποίος είχε μπει ως αλλαγή.