Eυρωμπάσκετ: Hττα της Εθνικής από τη Ρωσία

Κυριακή, 13 Σεπτεμβρίου 2009 21:30
UPD:21:33

Η Ρωσία ήταν εν τέλει η ομάδα που έβαλε τέλος στο αήττητο της Εθνικής Ομάδος στο Ευρωμπάσκετ της Πολωνίας.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα τα βρήκε «σκούρα» κόντρα στο σύνολο του Ντέιβιντ Μπλατ, βρέθηκε να «κυνηγά» σχεδόν καθόλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, επέστρεψε στη διεκδίκηση της νίκης, αλλά έμεινε με την προσπάθεια, «πέφτοντας» με 68-65 για τη δεύτερη αγωνιστική της β' φάσης. Ανώδυνη, ωστόσο, η ήττα, αφού η «γαλανόλευκη» έχει ακόμη τη δυνατότητα να τερματίσει πρώτη στον ε' όμιλο. Το gazzetta.gr βρίσκεται στο Μπιντγκός και μεταδίδει...

Η Εθνική Ομάδα άρχισε νευρικά την αναμέτρηση και η Ρωσία, που ήθελε όσο τίποτα τη νίκη για να παραμείνει δυνατά σε «τροχιά» πρόκρισης, δεν το άφησε να περάσει έτσι. Με καλή άμυνα, καλές επιλογές στην επίθεση και τον Βιτάλι Φριντζόν να έρχεται από τον πάγκο και από το 3'25'', όταν και πέρασε στο παρκέ, μέχρι το 7'03'' να σημειώνει 8 πόντους (1/1δίπ., 2/3τρίπ.) και να «κατεβάζει» και 5 ριμπάουντ το σύνολο του Ντέιβιντ Μπλατ είχε ξεφύγει της Ελλάδος στα μισά της πρώτης περίοδου με 3-11.

Οι διάδρομοι προς το καλάθι δεν περίσσευαν, τα σουτ δεν έβρισκαν στόχο και στο 9'33'' η «γαλανόλευκη» βρέθηκε πίσω ακόμη και με 11 πόντους, 10-21! Ένα καλάθι του Βασίλη Σπανούλη από την κορυφή «έκλεισε» την πρώτη περίοδο στο 12-21, με την Ελλάδα να μην δικαιούται κάτι καλύτερο έχοντας 4/12 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 4/6 βολές, αλλά και προβλήματα στην άμυνα.

Στη δεύτερη δύο καλές άμυνες βοήθησαν την Ελλάδα να πλησιάσει στο 11'43'' σε 16-21, πριν ο Σπανούλης με τρίποντο μειώσει ακόμη περισσότερο σε 21-25 στο 13'05'', αλλά η αδράνεια στο αμυντικό ριμπάουντ έστειλαν τη Ρωσία και πάλι στο +10, 23-33 στο 16'03''. Παρά την αύξηση της διαφοράς, όμως, η ελληνική ομάδα είχε ήδη αρχίσει να διορθώνει κάποια πράγματα στο παιχνίδι της και, έτσι, στο 18'20'' κατάφερε να πλησιάσει σε 29-33 στο 18'20'' με φόλοου του Γιάννη Μπουρούση, πριν το ημίχρονο «βγει» στο 32-39.

Σπανούλης, Ζήσης, Περπέρογλου, Φώτσης και Μπουρούσης τα πήγαν αρκετά καλά για περισσότερα από 6 λεπτά στην τρίτη περίοδο, ιδίως στην άμυνα, όπου κράτησαν χωρίς πόντο τη Ρωσία, και η κατάσταση άρχισε να ισορροπείται. Στο 23'15'' η διαφορά ήταν στον πόντο (38-39), ωστόσο, το προβάδισμα δεν ήρθε αμέσως, αφού ο Μπουρούσης σπατάλησε τέσσερις φορές την ευκαιρία, με άστοχο τρίποντο, δύο τάπες σε βάρος του κι ένα λάθος (βήματα).

Ο Σοφοκλής Σχορτσιανίτης, ωστόσο, που πέρασε αντί του Καρδιτσιώτη σέντερ δεν λάθεψε και με δικό του καλάθι στο 26'40'' η Ελλάδα πέρασε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά με 40-39! Ο «Σόφο» είχε όρεξη ακόμη και για καλή άμυνα και με την Ελλάδα να συνεχίζει την αντεπίθεσή της η τέταρτη περίοδος άρχισε από το 47-48.

Για κακή μας τύχη, όμως, ο Σεργκέι Μόνια κάπου εκεί πήρε «φωτιά» και από τα 0/3 τρίποντα ξαφνικά βρέθηκε στα 3/6, κάνοντας το σκορ 48-57 στο 33'17''. Η Ελλάδα είχε τη διάθεση, αλλά όχι και τον τρόπο να σταματήσει και τον Κέλι ΜακΚάρτι και με δύο καλάθια του Αμερικανού η διαφορά ξαναπήγε σε διψήφιο νούμερο (53-63 στο 36'09''). Αυτό, βέβαια, δε σήμαινε πως θα παρέδιδε έτσι τα «όπλα» και με το χρόνο να μετράει αντίστροφα αποφάφισε να δοκιμάσει ακόμη ένα come back. Ο Σχορτσιανίτης έπαιξε άλλη μία καλή άμυνα, ο Σπανούλης έκλεψε τη μπάλα και με δύο βολές μείωσε στο 36'54'' σε 57-63. Ο Γιώργος Πρίντεζης λίγο αργότερα πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, ευστόχησε μόνο στην πρώτη βολή, αλλά αυτό βγήκε σε καλό, αφού ο Αντώνης Φώτσης κέρδισε τη μπάλα και δευτερόλεπτα μετά «εκτέλεσε» από τα 6.25μ. για το 61-63 στο 1'31''!

Στα -22'' ο Πρίντεζης με τρίποντο κράτησε το παιχνίδι στο καλάθι (65-67), ο Μόνια στα -20'' έκανε 1/2 βολές (65-68), δίνοντας την ευκαιρία στην Ελλάδα να κυνηγήσει την παράταση, αλλά ο «Πριντ» από γωνία του παρκέ σημάδεψε... την άλλη γωνία, αυτή του ταμπλό, και η Ρωσία πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη.

Η Εθνική, παρόλα αυτά, έχει τη δυνατότητα να διεκδικήσει την πρώτη θέση του ε' ομίλου κόντρα στην Γαλλία (7.15μ.μ., ΝΕΤ) την Τρίτη...

Tα δεκάλεπτα: 12-21, 32-39, 47-48, 65-68