Γ' όμιλος: Πάρτι στη Μαδρίτη, δράμα στο Μιλάνο

Πέμπτη, 01 Οκτωβρίου 2009 00:19
REUTERS /PAUL HANNA

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε πάρτι στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στη Μαρσέιγ, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να πετυχαίνει τα δύο από τα τρία γκολ αλλά να αποχωρεί τραυματίας. Στο Μιλάνο, η Ζυρίχη απέδρασε με μεγάλο διπλό απέναντι στη Μίλαν, που συνεχίζει να απογοητεύει.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ και "πάγωσαν" το Σαν Σίρο. Μόλις στο 9' ύστερα από εκτέλεση κόρνερ ο Τίχινεν με τακουνάκι έκανε το 1-0 για την ελβετική ομάδα. Οι "ροσονέρι" είχαν δοκάρι στο 86' με τον Αμπροζίνι, ενώ στάθηκαν άτυχοι δεύτερη φορά στο 94' με νέο δοκάρι ύστερα από σουτ του Τζαμπρότα.

Οι συνθέσεις

Μίλαν: Στοράρι, Καλάτζε, Πάτο, Ιντζάγκι, Ζέεντορφ (46' Ροναλντίνιο), Νέστα (60' Ονιέβου), Φλαμινί (46' Τζαμπρότα), Γιανκουλόφσκι, Αμπατέ, Πίρλο, Αμπροζίνι

Ζυρίχη: Λεόνι, Μαργκαϊράτς, Έργκερτερ, Φονλάντεν (75' Νίκι), Τζούριτς (85' Αλφόνσε), Ρόχατ (80' Στάχελ), Κοχ, Οκόνκο, Γκάιτς, Μπαρνετλέρ, Τίχινεν

Ρεάλ Μ.-Μαρσέιγ 3-0

Τέσσερα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετά για τη Ρεάλ ώστε να... καθαρίσει το παιχνίδι. Στο 58' Ο συνήθης ύποπτος Κριστιάνο Ρονάλντο έκανε το 1-0 με σουτ, μετά από μακρινή πάσα του Πέπε. Στο 62' ο άλλος σταρ των μαδριλένων, ο Κακά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι "έγραψε" το 2-0 σκορ που δύσκολα ανατρέπεται στο "Σαντιάγκο Μπερναμπέου". Το πέναλτι κέρδισε ο Ρονάλντο από ανατροπή του Ντιαβαρά, που αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ρονάλντο στο 65' πέτυχε το 3-0 για την ισπανική ομάδα δίνοντας στη διαγραφόμενη νίκη διαστάσεις θριάμβου. Σε κόντρα επίθεση της Ρεάλ, ο Κακά έδωσε στον Μπενζεμά, ο Γάλλος στον Ρονάλντο και ο Πορτογάλος σκόραρε σε κενή εστία. Με τα δύο αυτά γκολ ο Ρονάλντο έφτασε τα εννιά σε εφτά παιχνίδια με τη νέα του ομάδα.

Ρεάλ Μ.: Κασίγιας, Πέπε, Σέρχιο Ράμος (72' Γκαράι), Γκάγκο, Κακά (77' Ραούλ), Κριστιάνο Ρονάλντο (70' Ιγκουαϊν), Μπενζεμά, Μαρσέλο, Γκούτι, Αλμπιόλ, Τσάμπι Αλόνσο

Μαρσέιγ: Μανταντά, Ταΐβο, Σεϊρου, Λούτσο, Νιαγκ (86' Μπεν Αρφά), Εμπία, ¶μπριελ (64' Ροντρίγκεζ), Χάιντσε, Ντιαβαρά, Μοριέντες (64' Μπραντάο), Μπονάρ