Μουντιάλ: Δύσκολη πρόκριση για τη Γαλλία

Πέμπτη, 19 Νοεμβρίου 2009 00:51
UPD:02:13

Με τα χίλια ζόρια πήρε η Γαλλία την πρόκριση για τα τελικά του Μουντιάλ, καταφέρνοντας μόλις στην παράταση να ισοφαρίσει σε 1-1 την Ιρλανδία και να πάρει εκείνη το εισιτήριο για τα γήπεδα της Νοτίου Αφρικής.

Οι «μπλε» αν και αγωνίζονταν εντός έδρας και μάλιστα με το πλεονέκτημα που τους έδινε 0-1 του πρώτου ματς, βρέθηκαν πίσω στο σκορ με γκολ του Ρόμπι Κιν στο 33' και είδαν τους φιλοξενούμενους να χάνουν 2-3 ακόμα μεγάλες ευκαιρίες προκειμένου να τελειώσουν την πρόκριση.

Ψυχρολουσία με λίγα λόγια στο «Στα Ντε Φρανς», όπου η Γαλλία πραγματοποιούσε μια από τις χειρότερες εμφανίσεις και βρισκόταν πολύ κοντά σε έναν ντροπιαστικό αποκλεισμό.

Όμως η τύχη ήταν με τους παίκτες του Ντομενέκ, αφού αν και εκείνοι με τη σειρά τους έχασαν σωρεία ευκαιριών, κατάφεραν στο 103 της παράτασης να ισοφαρίσουν με τον Κκαλάς και να πάρουν την πρόκριση, σε μια φάση απ' την οποία οι Ιρλανδοί έχουν πολλά παράπονα, καθώς ο Ανρί και οφσάιντ ήταν και φαίνεται να βρίσκει τη μπάλα με το χέρι.