Μπιτς βόλεϊ γυναικών: Ηττα για τις Αρβανίτη και Καραντάσιου

Κυριακή, 10 Αυγούστου 2008 12:05
UPD:15:50
ΑΠΕ-ΜΠΕ/INTIME SPORTS

Με το... αριστερό ξεκίνησαν στο Ολυμπιακό τουρνουά μπιτς βόλεϊ οι Βάσω Καραντάσιου και Βίκυ Αρβανίτη. Η ελληνική ομάδα ήταν μέτρια, οι αθλήτριες μας ήταν αγχωμένες με αποτέλεσμα να ηττηθούν με 0-2 σετ από τις Αυστριακές αδερφές Σβάιγκερ.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε αγχωμένα, γεγονός που έδωσε την ευκαιρία στις Αυστριακές να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα στην αρχή. Η Βίκυ Αβανίτη είχε τρία χαμένα σερβίς στην προσπάθεια της Εθνικής μας να πιέσει, κάτι που ωστόσο διορθώθηκε στη συνέχεια και σε συνδυασμό με τις εξαιρετικές άμυνες της Καραντάσιου, η Ελλάδα πήρε το προβάδισμα (15-13). Οι αυστριακές όμως με καλή άμυνα και πολύ δυνατό μπλοκ, κέρδισαν το σετ με 21-18.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες έδωσαν μεγάλη μάχη, αλλά τελικά οι αδερφές Σβάιγκερ διατήρησαν το προβάδισμα και κέρδισαν και το δεύτερο με το ίδιο σκορ (21-18). Συνοπτικά τα σετ (με πρώτη την ελληνική ομάδα): 18-21, 18-21.

Tα αποτελέσματα του ΣΤ' Ομίλου

Καραντάσιου/Αρβανίτη (ΕΛΛΑΔΑ)-Ν.Σβάιγκερ/Σ.Σβάιγκερ (Αυστρία) 0-2 (18-21, 18-21)

Ταλίτα/Ρενάτα (Βραζιλία)-Καντέλας/Γκαρσία (Μεξικό) 2-1 (18-21, 21-16, 15-8)

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ