Εκτός Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ και η ΑΕΚ

Αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την κυπριακή Ομόνοια
Πέμπτη, 28 Αυγούστου 2008 22:06

Μετά τον Αρη και η ΑΕΚ αποκλείστηκε από το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Ομόνοια στο ΓΣΠ της Λευκωσίας, αποτέλεσμα που σε συνδυασμό με τη νίκη της κυπριακής ομάδας πριν από δύο εβδομάδες στο ΟΑΚΑ με 1-0, έδωσε την πρόκριση στην Ομόνοια (συνολικό σκορ 3-2).

Η ΑΕΚ βρέθηκε γρήγορα πίσω στο σκορ με τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου της αναμέτρησης (σκόρερ για την κυπριακή ομάδα ο Ντούρο), ωστόσο ευτύχησε να ισοφαρίσει έξι λεπτά αργότερα με τον Μπλάνκο. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη και τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα μετά την αποβολή του Σκόκο με δεύτερη κίτρινη (για «θέατρο»).

Η Ομόνοια «χτύπησε» ξανά με τον Ντούρο στο 70ο λεπτό, δείχνοντας να «καθαρίζει» την υπόθεση πρόκριση.

Η ΑΕΚ ισοφάρισε 2-2 με εντυπωσιακό γκολ του νεαρού Παυλή, όμως οι όποιες αμυδρές ελπίδες υπήρχαν για την επίτευξη ενός τρίτου γκολ, εξανεμίστηκαν όταν ο Χουανφράν δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του Γιώργου Δώνη με εννέα παίκτες.