Απαγόρευση μετακίνησης φιλάθλων εξετάζουν στην Κύπρο

Δευτέρα, 31 Οκτωβρίου 2022 13:08
UPD:13:08

Ο ΑΠΟΕΛ νίκησε 1-0 στο «Τσίριο» της Λεμεσού τον Απόλλωνα, στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής, με πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Ο αγώνας, ωστόσο, σημαδεύτηκε από τα επεισόδια που προκάλεσαν οι οπαδοί στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου, με την αστυνομία να προχωρά σε τρεις συλλήψεις.

Ο διαιτητής αναγκάστηκε να διακόψει το παιχνίδι για περίπου 15 λεπτά στο δεύτερο μέρος. Όπως ανακοίνωσαν οι αρχές, συνελήφθησαν δύο φίλαθλοι των γηπεδούχων κι ένας του ΑΠΟΕΛ, ο οποίος τραυματίστηκε και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο για να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες.

Τα επεισόδια επανέφεραν στο προσκήνιο το ενδεχόμενο απαγόρευσης μετακίνησης οπαδών στην Κύπρο.

Στις αρχές του μήνα κι ενώ είχαν προηγηθεί έκτροπα κατ' εξακολούθηση, έγιναν αυστηρές προειδοποιήσεις από την αστυνομία και από την κυβέρνηση.

Έτσι, το ενδεχόμενο της απαγόρευσης συζητιέται ξανά κι εντός της εβδομάδας αναμένονται αποφάσεις.