Ένα βράδυ στη δουλειά το Λαύριο για τον Ολυμπιακό

Κυριακή, 30 Οκτωβρίου 2022 22:08
UPD:31/10/2022 01:01
INTIME SPORTS/ΜΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

Την τέταρτη νίκη του σε ισάριθμες αγωνιστικές σημείωσε ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 98-61 του Λαυρίου και παραμένει η μοναδική αήττητη ομάδα στη φετινή Basket League, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που ακόμη δεν έχουν νίκη.

Ο Μιχάλης Λούντζης και ο Ταρίκ Μπλακ ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους νικητές σημειώνοντας από 21 πόντους, με τον πρώτο να έχει 6/8 τρίποντα και τον Αμερικανό να προσθέτει 6 ριμπάουντ.

Θετική η εμφάνιση  από τους Σάσα Βεζένκοφ (11 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Τζορτζ Πάπας (6 πόντοι, 7 ασίστ). Για τους φιλοξενούμενους, ο Αλ Ντούραμ τελείωσε το παιχνίδι με 13 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Σάβιον Φλαγκ είχε 12 πόντους και ο Πέτρος Γερομιχαλός 10 πόντους.

Το παιχνίδι πήρε γρήγορο ρυθμό από το ξεκίνημά του με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ στα πρώτα έξι λεπτά του αγώνα. Εξι σερί πόντοι από τον Βεζένκοφ έφεραν τον Ολυμπιακό μπροστά με 18-12 στο 8', με τους «ερυθρόλευκους» να κλείνουν την πρώτη περίοδο με 25-19.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν το δεύτερο δεκάλεπτο με σερί 9-0 που τους επέτρεψε να ξεφύγουν με 15 πόντους (34-19), ενώ στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Λούντζης.

Ο διεθνής γκαρντ μετά το πρώτο του άστοχο τρίποντο, είχε 5/5 συντηρώντας τη διαφορά της ομάδας του πάνω από τους 20 πόντους με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες σε απόσταση 24 πόντων (53-29).

Το Λαύριο προσπάθησε να ροκανίσει τη διαφορά όμως το προβάδισμα του Ολυμπιακού ήταν σταθερά πάνω από τους 20 πόντους σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Μπλακ σημείωσε τους οκτώ πρώτους πόντους του Ολυμπιακού στην τέταρτη περίοδο, ενώ ο Λούντζης με πέντε δικούς του στη συνέχεια ανέβασε τη διαφορά στους 33 πόντους (86-53 στο 33').

Μπλακ και Λούντζης συνέχισαν να είναι οι βασικοί εκφραστές του Ολυμπιακού με τον πρώτο να γράφει και το τελικό 98-61 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι.