Πάρτι του Παναθηναϊκού, 5-1 τον Βόλο

Σάββατο, 29 Οκτωβρίου 2022 21:36
UPD:30/10/2022 01:12
ΑΠΕ-ΜΠΕ

Οι οπαδοί του Παναθηναϊκού σχεδόν γέμισαν το Πανθεσσαλικό, το μετέτρεψαν σε Λεωφόρο και οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς τους πρόσφεραν το 5-1 επί του Βόλου!

Το Τριφύλλι έκανε το 10/10, γεγονός που αποτελεί το καλύτερο ξεκίνημα στην ιστορία του συλλόγου στο πρωτάθλημα. Oι ''πράσινοι'' πήγαν στο +9 από την δεύτερη ΑΕΚ, η οποία φιλοξενεί το βράδυ της Κυριακής τον ΠΑΟΚ.

Στο πρώτο ημίχρονο οι ''πράσινοι'' ήταν ανώτεροι αλλά δεν μπορούσαν να μετουσιώσουν την υπεροχή τους. Τέσσερις φορές ο Βέρμπιτς και μία ο Σπόραρ δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα.

Κάτι που έκανε ο Σεμπάστιαν Παλάσιος δύο φορές μέσα σε πέντε λεπτά. Ο Αργεντινός εξτρέμ στο 39' και το 44' πέτυχε δύο υπέροχα γκολ και... καθάρισε το ματς για την ομάδα του.

Στο δεύτερο μέρος ο Βόλος απείλησε με τον Οζέγκοβιτς στο 60' και έπειτα ξεκίνησε το επιθετικό κρεσέντο του Παναθηναϊκού. Ο Χουάνκαρ στο 63' με σουτ που κόντραρε έκανε το 3-0, στο 67' ο Τσέριν με ωραία ατομική ενέργεια το 4-0 και ο Σπόραρ μετά από κάθετη του Μπερνάρντ το 5-0 στο 76'.

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο τελικό 5-1 με πέναλτι του Νοκέρ.