Γκολ και θέαμα στην Τοσκάνη, 4-3 η Ίντερ τη Φιορεντίνα

Κυριακή, 23 Οκτωβρίου 2022 00:48
UPD:00:54
EPA/CLAUDIO GIOVANNINI

Inter players celebrate the victory at the end of the Italian Serie A soccer match between ACF Fiorentina vs FC Internazionale Milano, in Florence, Italy, 22 October 2022

Την επαφή με την κορυφή διατήρησε η Ίντερ, η οποία πέρασε νικηφόρα από την Τοσκάνη και το «Αρτέμιο Φράνκι», με 4-3 επί της Φιορεντίνα.

Οι «βιόλα» γνώρισαν την 3η τους ήττα στην τελευταία τετράδα αγώνων, αγνοώντας τη νίκη από τις 18/09 (τρεις ήττες, μία ισοπαλία) και το 2-0 επί της Βερόνα και μετά από 11 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα βρίσκονται σε πολύ άσχημη βαθμολογική θέση.

Η τρίτη σερί νίκη των «νερατζούρι» ήρθε μετά από ένα δραματικό σε εξέλιξη παιχνίδι, στο δεύτερο μέρος. Η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι προηγήθηκε 2-0 στα πρώτα 15 λεπτά, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 60΄ με τον Ικόνε.

Στο 73΄ ο Λαουτάρο Μαρτίνες με δεύτερο προσωπικό γκολ έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ την ομάδα του Μιλάνου, αλλά και πάλι η Φιορεντίνα έφτασε στην ισοφάριση στο 90΄+3 με τον Γιόβιτς.

Την «τελευταία λέξη» στο ματας, όμως, είπε ο Μχιταριάν, ο οποίος στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε το «διπλό» στην Ίντερ.

Αποτελέσματα και σκόρερ:

• Γιουβέντους-Έμπολι 4-0 (8΄ Κεν, 55΄ ΜακΚένι, 82΄, 90΄+4 Ραμπιό)
  • Σαλερνιτάνα-Σπέτσια 1-0 (48΄ Ματζόκι)
  • Μίλαν-Μόντσα 4-1 (16΄, 41΄ Ντίαζ, 65΄ Οριγκί, 84΄ Λεάο - 70΄ Ρανόκια)
  • Φιορεντίνα-Ίντερ 3-4 (33΄ πεν. Καμπράλ, 60΄ Ικόνε, 90΄+3 ΓΙόβιτς - 2΄ Μπαρέλα, 15΄, 73΄πεν. Μαρτίνες, 90΄+5 Μχιταριάν)