Basket League: «Καθάρισε» ο Ράιλι στο τέλος για τον ΠΑΟΚ

Σάββατο, 22 Οκτωβρίου 2022 22:06
UPD:22:06

Ο Τζέιλεν Ράιλι δεν είχε σκοράρει εντός παιδιάς, έχοντας 0/9 σουτ σχεδόν ως το τελευταίο λεπτό του αγώνα στο Λαύριο.

Στο τελευταίο 1,5 λεπτό όμως μέτρησε δύο τρίποντα αλλά και 2/2 βολές κι οδήγησε τον ΠΑΟΚ στη νίκη με 75-70 επί του Λαυρίου για την 3η αγωνιστική της Basket League.

Ήταν η δεύτερη συνεχής νίκη για τη μακεδονική ομάδα που έχει ρεκόρ 2-1, ενώ αντίθετα το συγκρότημα της Λαυερωτικής έχει ξεκινήσει τη φετινή αγωνιστική περίοδο με 0-3.

Ο ΠΑΟΚ συντήρησε ένα μικρό προβάδισμα σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, με τη διαφορά στο 20΄ να είναι στο +5 (40-35) για τον «Δικέφαλο».

Με τον Ντέιβις να ξεκινά στο δεύτερο μισό με 7 πόντους, το Λαύριο έτρεξε επιμέρους σκορ 11-5 παίρνοντας στο 24΄ το πρώτο το προβάδισμα στο παιχνίδι (46-45). Αυτό έφτασε και στο +4 (53-49), πριν ο ΠΑΟΚ απαντήσει με 7-0 και προσπεράσει με 56-53 αλλά τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ σε όλο το τέταρτο δεκάλεπτο.

Στα 1'36'' για το τέλος ο Κόουλ ισοφάρισε σε 67-67 όμως στα 1'16'' ο Ράιλι με το πρώτο του εύστοχο σουτ έκανε το 67-70 ενώ στα 54'' σκόραρε και πάλι πίσω από τα 6,75μ. για το 67-73. Ο Μπλακ μείωσε στα 44'' (70-73) όμως μετά από επιθετικό ριμπάουντ του Ρένφρο, ο Ράιλι ήταν εύστοχος και από τη γραμμή των βολών για το τελικό 70-75.

Ο Φράνκε ήταν ο πρώτος σκόρερ (18 πόντοι) για τους νικητές, που είχαν ακόμη τον Σαλούστρο με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ, αλλά και τον Ρένφρο με 11 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Για τους γηπεδούχους ο Κόουλ τελείωσε με 14 πόντους, ο Φλαγκ με 12 ενώ οι Αλέξανδρος Νικολαΐδης και Ντέιβις σημείωσαν από 11.