Παρασκευή, 21 Οκτωβρίου 2022 23:31
UPD:23:41
Eurokinissi Sports/EUROKINISSI

EUROLEAGUE 2022-2023 / ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ - ΟΣΦΠ

Δεν σταματά πουθενά ο φετινός Ολυμπιακός. Μετά τη Βαρκελώνη και την Μαδρίτη, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα άλωσε και την Βιτόρια, επικρατώντας επί της Μπασκόνια με 97-92 στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της Euroleague. Οι ''ερυθρόλευκοι'' με τρομερή αντεπίθεση στη τέταρτη περίοδο κάλυψαν μια διαφορά εννιά πόντων και έφτασαν στη νίκη.

Στη πρώτη περίοδο ο Ολυμπιακός παρέδωσε μαθήματα μπάσκετ και ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο, με τρομερή άμυνα και αρκετούς πόντους μέσα από την ρακέτα. Στο 10' η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν μπροστά με 32-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν λες και οι ''ερυθρόλευκοι''... έφυγαν από το γήπεδο, οι Ισπανοί το εκμεταλλεύθηκαν και με πήγαν μπροστά στο ημίχρονο με 47-42.

Οι ισορροπίες δεν άλλαξαν ούτε και στη τρίτη περίοδο, με την Μπασκόνια να έχει τον έλεγχο και να φτάνει στο +9 στο 30', όντας μπροστά στο σκορ με 74-65.

Ο Ολυμπιακός είχε πετάξει το εκπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο στα σκουπίδια αλλά στη τέταρτη περίοδο ήταν... διαστημικός! Με ένα τρομερό σερί 10-0 κατάφερε μέσα σε δύο λεπτά να γυρίσει τούμπα το παιχνίδι και να μπει εκ νέου σε ρόλο οδηγού. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο και στο 37' οι Πειραιώτες ήταν μπροστά με 85-84. Σε εκείνο το σημείο έκαναν ένα σερί 4-0 και ξέφυγαν με πέντε πόντους, 89-84 ενάμισι λεπτό πριν το τέλος.

Ο Ολυμπιακός με τρομερή ψυχραιμία και συνέπεια κράτησε μέχρι τέλους το προβάδισμα, νίκησε με 97-92 και πέρασαν και από την Βιτόρια. Ο Βεζένκοφ με 26 και ο Σλούκας με 20 πόντους ξεχώρισαν για τους νικητές

Οι ''ερυθρόλευκοι'' έφτασαν στο 4-0 και παραμένουν στη κορυφή ενώ η Μπασκόνια ''έπεσε'' στο 3-1.

Τα δεκάλεπτα: 16-32, 47-42, 74-65, 92-97