O Tζέιμς «σκότωσε» τον Παναθηναϊκό και η Μονακό πέρασε από το ΟΑΚΑ

Παρασκευή, 21 Οκτωβρίου 2022 23:15
UPD:23:19
INTIME SPORTS/ΧΡΥΣΟΧΟΙΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ

Με τον πρώην «πράσινο», Μάικ Τζέιμς να κάνει όργια πάνω στο παρκέ, η Μονακό νίκησε 83-80 τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ και υποχρέωσε το «τριφύλλι» στη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του στη φετινή Euroleague, μετά την συντριβή στο Βερολίνο από την Άλμπα.

To πρώτο δεκάλεπτο ήταν εφιαλτικό για τον Παναθηναϊκό, καθώς η Μονακό έκανε ό,τι ήθελε πάνω στο παρκέ και έφτασε να προηγείται στο 10' με 29-13, με τους ''πράσινους'' να κάνουν ένα ρεσιτάλ άστοχων επιλογών και λαθών.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν μια άλλη ιστορία, καθώς οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και με κορυφαίο τον Μποχωρίδη κατάφεραν να μαζέψουν την διαφορά και να μειώσουν στο -6, 34-40 στο ημίχρονο.

Έπειτα ο Ντέρικ Γουίλιαμς πήρε το ''όπλο'' του και με 16 πόντους μέσα σε πέντε λεπτά έβαλε τον Παναθηναϊκό στη διεκδίκηση του παιχνιδιού, ισοφαρίζοντας σε 50-50. Οι δύο αντίπαλοι πήγαν πόντο-πόντο μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, με τους Μονεγάσκους να έχουν προβάδισμα ενός πόντου, 60-59 στο 30'.

Με δίποντο του Πονίτκα ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 61-60 αλλά εξαιτίας συνεχόμενων λαθών, η Μονακό έτρεξε ένα σερί 6-0. Mε καλάθια του Γκουντάϊτις, οι ''πράσινοι'' έφεραν και πάλι το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία στο 35', 68-68, με τον Μάικ Τζέιμς να είναι ασταμάτητος και να αποτελεί άλυτο γρίφο για την ομάδα του Ράντονιτς, βάζοντας με κρίσιμα καλάθια και κερδισμένα καλάθια μπροστά την Μονακό με 76-70 στο 38'.

Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι του Γκριγκόνις μείωσαν στο καλάθι για τον Παναθηναϊκό(74-76) 49'' πριν το φινάλε. Στις τελευταίες επιθέσεις οι φιλοξενούμενοι είχαν καλύτερες επιλογές και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα, επικρατώντας με 83-80.

Κορυφαίος της συνάντησης ήταν ο Μάικ Τζέιμς με 27 πόντους ενώ για τον Παναθηναϊκό ξεχώρισε ο Ντέρικ Γουίλιαμς με 28 αλλά ήταν απελπιστικά μόνος του.

Στο 1-3 ο Παναθηναϊκός στο 3-1 η Μονακό.

Tα δεκάλεπτα: 13-29, 34-40, 59-60, 80-83