Παρασκευή, 21 Οκτωβρίου 2022 00:06
UPD:01:22
REUTERS/ALBERT GEA

FC Barcelona v Villarreal - Camp Nou, Barcelona, Spain - October 20, 2022 FC Barcelona's Robert Lewandowski scores their first goal

Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από μια άνετη νίκη για να σταματήσει μια κρίση. Η Μπαρτσελόνα εμφανίστηκε στο «Καμπ Νόου», μετά την ισοπαλία με την Ίντερ που την άφησε με το... 1,5 πόδι εκτός Champions League και την ήττα στο Clasico από μια ανώτερη Ρεάλ Μαδρίτης.

Τα βραβεία πριν από τον αγώνα στην Αλέξια Πουτέγιας (Χρυσή Μπάλα), Γκάβι (Kopa Trophy) και Λεβαντόφσκι (Müller Trophy), που κατακτήθηκαν στο Παρίσι, γλύκαναν μια τεταμένη κατάσταση, στην οποία μια νέα απώλεια θα σήμαινε αύξηση της διαφοράς από τους Μαδριλένους στο πρωτάθλημα, τον μεγάλο στόχο του σήμερα.

Όμως, ο Λεβαντόφσκι φρόντισε να απλοποιήσει την κατάσταση σκοράροντας δύο γκολ σε τρία λεπτά (32΄, 35΄) πριν την ανάπαυλα και ο Ανσού Φάτι έγραψε το τελικό 3-0 μόλις από το 38ο λεπτό.

Η Βιγιαρεάλ, από την πλευρά της, εμφανίστηκε στη Βαρκελώνη συναισθηματικά ηττημένη. Η είδηση ​​(μερικές ώρες πριν) του θανάτου του Χοσέ Μανουέλ Γιανέθα, του ανθρώπου που ουσιαστικά δημιούργησε το σπουδαίο αυτό πρότζεκτ, ήταν ένα πολύ ισχυρό πλήγμα, καθώς ήταν σαν πατέρας για όλους τους παίκτες του «κίτρινου υποβρυχίου».

Αποτελέσματα και σκόρερ της 10ης αγωνιστικής:

• Σεβίλη-Βαλένθια 1-1 (86΄ Λαμέλα - 6΄ Καβάνι)
  • Χετάφε-Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-2 (27΄ Αλένια, 76΄ Χαντάντι - 2΄ Γουίλιαμς, 62΄ Γκαρσία)
  • Ατλέτικο Μαδρίτης-Ράγιο Βαγεκάνο 1-1 (20΄ Μοράτα - 90΄+4 πεν. Φαλκάο)
  • Κάντιθ-Μπέτις 0-0
  • Βαγιαδολίδ-Θέλτα 4-1 (32΄ Μέσα, 67΄ Φερνάντεθ, 74΄, 79΄ Λεόν  - 43΄ Ροντρίγκεθ)
  • Σοσιεδάδ-Μαγιόρκα 1-0 (4΄ Μερίνο)
  • Ελτσε-Ρεάλ Μαδρίτης 0-3 (11΄ Βαλβέρδε, 75΄ Μπενζεμά, 89΄ Ασένσιο)
  • Αλμερία-Τζιρόνα 3-2 (13΄ Λέο Μπαπτιστάο, 17΄ Τουρέ, 38΄ Εμπάρμπα - 47΄ Ρικέλμε, 83΄ πεν. Στουάνι)
  • Οσασούνα-Εσπανιόλ 1-0 (55΄ Μπούντιμιρ)
  • Μπαρτσελόνα-Βιγιαρεάλ 3-0 (31΄, 35΄ Λεβαντόφσκι, 38΄ Φάτι)