Βόλεϊ: Ευρωπαϊκός αποκλεισμός για τον Μίλωνα

Πέμπτη, 20 Οκτωβρίου 2022 23:58
UPD:21/10/2022 01:03
MotionTeam/MOTION TEAM

Ο Μίλωνας πάλεψε στη ρεβάνς της προκριματικής φάσης του Challenge Cup Ανδρών με την Χάποελ Μάτε Άσερ στο Ισραήλ, αλλά η πρώτη ευρωπαϊκή παρουσία του συνοδεύτηκε από πρόωρο αποκλεισμό.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης ήθελε νίκη έστω και με 3-2 σετ για να οδηγήσει τον αγώνα στο «χρυσό σετ», καθώς στο πρώτο ματς στη Νέα Σμύρνη η Χάποελ είχε νικήσει με 3-2, κι απόψε επικράτησε με 3-1 (25-13, 25-16, 23-25, 25-16) στην έδρα της.

Ο Μίλωνας δεν κατάφερε να αντέξει στην υποδοχή στα δύο πρώτα σετ, μπήκε στο παιχνίδι με την κατάκτηση του 3ου σετ αλλά στο τέταρτο η Χάποελ με όπλο το μπλοκ και υπεροχή στην επίθεση πήρε δίκαια τη νίκη με 3-1 σετ.

Κορυφαίοι της Χάποελ επιθετικά ήταν ο Μπανόφ με 19 πόντους και οι Χαβέρ, Ουστίνοφ που σημείωσαν από 15 πόντους.

Ο Μίλωνας είχε πρώτο τον Πέντρο που σημείωσε 13 πόντους με 9 τελειωμένες σε 34 επιθέσεις. Ο Ανδρεάδης και ο Εφραιμίδης σημείωσαν από 9 πόντους.

Οι πόντοι της Χάποελ Μάτε προήλθαν από 8 άσσους, 46 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Μίλωνα προήλθαν από 8 άσσους, 32 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.