Παράδοση άνευ όρων για τον Παναθηναϊκό στο Βερολίνο

Τετάρτη, 19 Οκτωβρίου 2022 23:14
UPD:20/10/2022 01:30
INTIME SPORTS/ © Intime p.a.

Πολύ κακός ο Παναθηναϊκός, γνώρισε βαρύτατη ήττα στο Βερολίνο από την Άλμπα (64-94) για την τρίτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας και υποχώρησε σε 1 (νίκη) - 2 (ήττες).

Χωρίς αξιόπιστο σουτ, χωρίς δημιουργία και άμυνα, με αστοχία στις βολές και τα επιθετικά «όπλα» του να σιγούν, η ομάδα του Ράντονιτς χάρισε στους αήττητους (3-0) Γερμανούς ένα πολύ ξεκούραστο βράδυ.

Η Άλμπα, μάλιστα, έπαιζε χωρίς τη βοήθεια των πολύ σημαντικών παικτών της Μάοντο Λο, Τζαλίν Σμιθ, Γιοχάνες Τίμαν και Μάρκους Έρικσον.

Οι «πράσινοι» βρέθηκαν πίσω με 17-6 στην πρώτη περίοδο και παρότι πλησίασαν στο καλάθι, 21-19, έμειναν στο -10 στο τέλος του ημιχρόνου.

Η αστοχία και τα λάθη δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να γίνουν ανταγωνιστικοί στο δεύτερο ημίχρονο, με τη διαφορά υπέρ των πρωταθλητών Γερμανίας να φτάνει και στο +31.

Από τους Γερμανούς ξεχώρισαν οι Σίκμα (16π., 15ρ.) και Μπλατ (15π.), ενώ ο Γκριγκόνις με 14, ο Άντριους με 13 και ο Λι με 11 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ των ηττημένων.