Τρίτη, 18 Οκτωβρίου 2022 22:18
UPD:22:23
INTIME SPORTS/ΧΡΥΣΟΧΟΙΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ

Το Περιστέρι διπλασίασε τις νίκες του στον 8ο όμιλο του Basketball Champions League, υποτάσσοντας και την κάτοχο του τροπαίου και δις πρωταθλήτρια του BCL (2017, 2022), Τενερίφη.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη νίκησε τους Ισπανούς στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» με 88-81 και τους υποχρέωσε στην πρώτη ήττα τους, μένοντας πρώτη στην κορυφή με το 2Χ2.

Το Περιστέρι έκλεισε το πρώτο εικοσάλεπτο με 10/14 τρίποντα και στο 15΄ περνούσε με 46-31, για να φτάσει στο ημίχρονο με τη διαφορά στο +14 (57-43).

Ο Φρανσίσκο με 15 πόντους και απόλυτη ευστοχία (2/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές) οδήγησε την επίθεση του Περιστερίου στο πρώτο ημίχρονο και ο Ραντάνοφ, που σταμάτησε στους 21, στο στο δεύτερο.

Για τους φιλοξενούμενους προσπάθησε περισσότερο ο Χουέρτας, με 17 πόντους και 9 ασίστ.