Ο Παναθηναϊκός νικητής στο ''θρίλερ'' του Βελιγραδίου

Πέμπτη, 13 Οκτωβρίου 2022 22:45
UPD:22:51
INTIME SPORTS/ © Intime p.a.

Σπουδαία νίκη για τον Παναθηναϊκό(1-1) κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα μέσα στο Βελιγράδι(0-2), με τους ''πράσινους'' να δείχνουν χαρακτήρα στο φινάλε και να επικρατούν σε ένα πραγματικό μπασκετικό θρίλερ με 77-75 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Euroleague.

Η πρώτη περίοδος κύλησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ, με τον Ερυθρό Αστέρα να εκμεταλλεύεται το μομέντουμ στο φινάλε και να ξεφεύγει με 24-18. Στη δεύτερη περίοδο και χάρη σε ένα σερί 13-4, έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Γκριγκόνις και Παπαγιάννη, ο Παναθηναϊκός έφυγε μπροστά και πήγε στο ημίχρονο προηγούμενος με 42-38.

H εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο. Ντέρμπι με όλη την έννοια της λέξης, με τον Παναθηναϊκό να έχει σε μεγάλο βράδυ τον Γκριγκόνις αλλά να μην μπορεί να πάρει διαφορά ασφαλείας. Οι ''πράσινοι'' ήταν μπροστά στο τέλος της τρίτης περιόδου με 57-56.

Στο 63-63 του 33' οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 5-0 και πέρασαν μπροστά με 68-63, λόγω των κακών επιλογών και των λαθών του Παναθηναϊκού στην επίθεση. Ο Γκριγκόνις απάντησε άμεσα με ''μεγάλο'' τρίποντο και μείωσε στο καλάθι. Οι Σέρβοι στο 38' ήταν μπροστά με 73-68 αλλά ένα σερί 5-0 της ελληνικής ομάδας έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία 1:30 πριν την τελευταία κόρνα.

Ο Πονίτκα με σπουδαίο καλάθι έκανε το 75-73 για τον Παναθηναϊκό 21'' πριν το τέλος. Ο Μπέντιλ με 1/2 βολές έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει για τους γηπεδούχους, ο Λι ήταν ψύχραιμος στο φινάλε και από την γραμμή των βολών έγραψε το 77-74 για το ''τριφύλλι'' που πήρε το θρίλερ με 77-75 και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στη φετινή Euroleague.

O Γκριγκόνις με 17, ο Γκουντάιτις με 12 και ο Πονίτκα με 10 πόντους και το κρίσιμο καλάθι στο φινάλε ήταν οι κορυφαίοι του Παναθηναϊκού. Ο Μπέντιλ με 18 πόντους και ο Μάρτιν με 12 ξεχώρισαν για τους ηττημένους.

Tα δεκάλεπτα: 24-18, 38-42, 56-57, 75-77