Μεγάλη ΑΕΚ, νίκησε στην Ιταλία την Ρέτζιο Εμίλια

Τετάρτη, 12 Οκτωβρίου 2022 23:40
UPD:13/10/2022 00:55

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η ΑΕΚ στην Ιταλία και η νίκη ήρθε φυσιολογικά, με 84-73, απέναντι στην γηπεδούχο Ρέτζιο Εμίλια και στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής (2ος όμιλος) του εφετινού Basketball Champions League.

Μετά το ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο η Ένωση βελτίωσε την αμυντική λειτουργία της και με πολύ καλό ποσοστό από μέση και μακρινή απόσταση έτρεξε επιμέρους σκορ 33-17, που της επέτρεψε να προηγηθεί στο ημίχρονο με 51-36.

Η καλή άμυνα των «κιτρινόμαυρων» είχε συνέχεια και καθήλωσε τους Ιταλούς στους 12 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, επιτρέποντας στο αθηναϊκό συγκρότημα να μπει στο τελευταίο δεκάλεπτο με «προίκα» 19 πόντους (67-48).

Η διαφορά δεν μπορούσε να ανατραπεί και ο τεχνικός της ΑΕΚ, Ηλίας Καντζούρης, βρήκε την ευκαιρία κι έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του .

Πρώτος σκόρερ για την Ένωση αναδείχθηκε ο Μάντσεν με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ από τη Ρέτζιο Εμίλια προσπάθησε ο Τσιντσιαρίνι, με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ.