«Μαύρη» πρεμιέρα για τον Παναθηναϊκό στη Basket League

Κυριακή, 09 Οκτωβρίου 2022 19:27
UPD:19:34
INTIME SPORTS/ΜΩΥΣΙΑΔΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

Το νέο πρωτάθλημα της Basket League (2022-23) ξεκίνησε για Άρη και Παναθηναϊκό ακριβώς όπως είχε αρχίσει και το προηγούμενο: με νίκη της μακεδονικής ομάδας επί των «πράσινων» στο Αλεξάνδρειο!

Οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν στη Θεσσαλονίκη με 69-65 ύστερα από συναρπαστικό αγώνα, που όπως δεικνύει το πενιχρό σκορ κρίθηκε στις άμυνες.

Μετά το ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (16-15) ο Άρης σταμάτησε την επίθεση του Παναθηναϊκού με την άμυνα ζώνης με προσαρμογές του Γιάννη Καστρίτη.

Με επιμέρους σκορ 13-3, που ολοκληρώθηκε με τρίποντο από τα 7,5 μέτρα του Χάγκινς ξέφυγε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση με διψήφια διαφορά (29-18), στο 2΄38΄΄ πριν τη λήξη του ημιχρόνου, για να πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 29-20 και την ομάδα του Ράντονιτς να μετρά 0/11 τρίποντα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν στο β΄ ημίχρονο με τρία σερί καλάθια από τους Χάγκινς, Γκούντγουιν και Χόρχλερ κι ανέβασε την διαφορά στους 15 πόντους (35-20) λίγο μετά το 22΄.

Το πρώτο εύστοχο τρίποντο των φιλοξενούμενων, από τον Μποχωρίδη (35-23) ήταν η αρχή της αντεπίθεσης του Παναθηναϊκού, που με δύο τρίποντα ακόμη από τον Πάρις Λι και τις προσπάθειες των Γκριγκόνις, Άντριους, προσπέρασε με 45-43, 31’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου.

Ο αγώνας είχε έρθει πια σε ισορροπία, αλλά με νέο ξέσπασμα κι επιμέρους σκορ 14-5 ο Άρης πέρασε εκ νέου, με 63-58, στα 3΄21΄΄ πριν τη λήξη.

Τελικά, το ντέρμπι κρίθηκε από το λέι απ του Χάγκινς (68-65) στα 29΄΄ πριν την λήξη της συνάντησης, κι εν συνεχεία τα βήματα του Μποχωρίδη.

Ο Γκούντγουιν με 19 πόντους και 12 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών και τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Χάγκινς (11 πόντοι και 8 ασίστ), Τζέι Ντι Νότε (13 πόντοι και 3 κλεψίματα).