Yπερηχητικός Ολυμπιακός, άλωσε την Βαρκελώνη

Παρασκευή, 07 Οκτωβρίου 2022 23:53
UPD:08/10/2022 00:28
INTIME SPORTS/ © Intime p.a.

Μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση έστειλε ο Ολυμπιακός στη πρεμιέρα της Euroleague. Οι ''ερυθρόλευκοι'' όντας ανώτεροι σε όλο το παιχνίδι, νίκησαν την Μπαρτσελόνα με 80-70 μέσα στη Βαρκελώνη και ξεκίνησαν με ιδανικό τρόπο την σεζόν στην Ευρώπη. Κορυφαίοι για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν οι Βεζένκοβ(18 πόντοι), Μπολομπόι(12 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης(12 πόντοι) και Σλούκας(7 πόντοι, 9 ασίστ).

Στη πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες έδωσαν μεγάλη έμφαση στην άμυνα, χωρίς να έχουν σωστές επιλογές στην επίθεση. Πήγαν πόντο-πόντο με την Μπαρτσελόνα να έχει μικρό προβάδισμα τριών πόντων(16-13). Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, πάτησε... γκάζι, βρήκε εύστοχα τρίποντα με Πίτερς και Βεζένκοβ και έφτασε να προηγηθεί με πέντε στο 17', 30-25 ενώ πήγε προηγούμενος στο ημίχρονο με 34-28, πραγματοποιώντας ένα τέλειο ημίχρονο στο αμυντικό κομμάτι μέσα στο Παλάου Μπλαουγκράνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά, μείωσαν στον ένα πόντο(37-38) αλλά ο Ολυμπιακός με ένα σερί 11-0 στη συνέχεια, ξαναπήρε... αέρα δέκα πόντων, 57-47, έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Σλούκα και Μπολομπόι και τρομερή ευστοχία από την γραμμή των βολών(18/18). Oι Πειραιώτες έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο 57-49.

H Mπαρτσελόνα έβγαλε αντίδραση, μείωσε στο 57-60 αλλά εκεί ''μίλησε'' το καθαρό μυαλό και η ανωτερότητα της ομάδας του Μπαρτζώκα που κατάφερε να επιστρέφει σε σκορ ασφαλείας άμεσα(59-68). Όσες φορές οι γηπεδούχοι πλησίαζαν, ο Ολυμπιακός έβαζε μεγάλα καλάθια με αποκορύφωμα το τρίποντο του Λαρεντζάκη στο 39'(66-76) και κράτησε μέχρι τέλους το προβάδισμα, παίρνοντας μία σπουδαία νίκη στη πρεμιέρα της Euroleague με 80-70.

Tα δεκάλεπτα: 16-13, 28-34, 49-57, 70-80