Νίκησε με παίκτη λιγότερο η Άουγκσμπουργκ

Κυριακή, 02 Οκτωβρίου 2022 21:45
UPD:22:01
Bundesliga

Συναρπαστικό ματς διεξήχθη στο Γκελζενκίρχεν, όπου η Άουγκσμπουργκ επικράτησε της Σάλκε με 3-2, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής στην Μπουντεσλίγκα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν νωρίς με 2-0, χάρη σε δύο τέρματα του Ντεμίροβιτς στο 9΄ και στο 21΄. Η Σάλκε ανέβασε την απόδοσή της και κατάφερε αρχικά να μειώσει στο 33΄ με τον Τερόντε και στη συνέχεια να ισοφαρίσει με τον Κράους (63΄).

Στο 71ο λεπτό η Άουγκσμπουργκ έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Μπερίσα με δεύτερη κίτρινη, αλλά έξι λεπτά αργότερα (77΄) κατάφερε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα και τους τρεις βαθμούς, με τέρμα του Χαν.

Ισόπαλη 1-1 έληξε η αναμέτρηση της Χέρτα με την Χοφενχάιμ στο Βερολίνο. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 25΄ με τον Κράμαριτς για να ισοφαρίσουν οι Βερολινέζοι στο 37΄ με τον Λουκεμπάκιο.