Νίκη στην Πάρμα για την Σάκκαρη

Δευτέρα, 26 Σεπτεμβρίου 2022 20:42
UPD:20:43
USA TODAY Sports/Geoff Burke

Νικηφόρα πρεμιέρα έκανε η Μαρία Σάκκαρη στο τουρνουά της Πάρμα, μετά τον αποκλεισμό στο β΄ γύρο του US Open.

Η Σάκκαρη, που από σήμερα «έπεσε» στο Νο7 της παγκόσμιας κατάταξης, νίκησε στα τρία σετ την Ουκρανή Κατερίνα Μπάιντλ (Νο124), ύστερα από 2 ώρες και 45 λεπτά.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έχασε το πρώτο σετ στις λεπτομέρειες (6-7), ανέκαμψε γρήγορα όμως και κατάκτησε τα επόμενα δύο με 6-2, 6-3, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στις «16» του Parma Ladies Open.

Να σημειωθεί ότι ως Νο1 του ταμπλό είχε προκριθεί απευθείας στο β΄ γύρο της διοργάνωσης. Πλέον, στόχος της Σάκκαρη είναι η συμμετοχή στους τελικούς της WTA, τον Νοέμβριο στο Τέξας.

Επόμενος αντίπαλός της στο ιταλικό τουρνουά θα είναι μία από τις Αράντσα Ρους και Πάνα Ουντβάρντι.