Νικήτρια η Αρμάνι Μιλάνο στο τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος»

Κυριακή, 25 Σεπτεμβρίου 2022 00:02
UPD:14:49

Tο 4ο «Τουρνουά Παύλος Γιαννακόπουλος», που έλαβε χώρα στο ΟΑΚΑ το διήμερο 23-24 Σεπτεμβρίου στη μνήμη του κορυφαίου παράγοντα του συλλόγου, ολοκληρώθηκε με απόλυτη επιτυχία.

Το τρόπαιο κατάκτησε η Αρμάνι Μιλάνο, που επιβλήθηκε του Παναθηναϊκού στον τελικό με 77-64. Την τρίτη θέση κατέλαβε η Αναντολού Εφές, νικήτρια της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 87-81 στο «μικρό τελικό».

Αγωνιστικά, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 10-9 στο 5΄ με 20-18 στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι διοργανωτές περνούσαν με 26-23 στο 14΄, αλλά οι Λομβαρδοί προηγήθηκαν με 28-26 στο επόμενο λεπτό και με 40-33 στο ημίχρονο.

Οι Ιταλοί έφτασαν στο +9 στο 23΄ (37-46), η ομάδα του Ράντονιτς μείωσε σε 46-42 στο επόμενο λεπτό και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους μπροστά με 58-53.

Η Αρμάνι εξακολούθησε να έχει την πρωτοπορία και στη συνέχεια, στο 36΄ δημιούργησε μια μικρή διαφορά (71-60) και την κράτησε ως το τέλος.

Στο ημίχρονο η ΚΑΕ Παναθηναϊκός τίμησε το προσωπικό του Πυροσβεστικού Σώματος για την αυτοθυσία και αυταπάρνηση που επιδεικνύει κατά την άσκηση των καθηκόντων του για την προστασία της ζωής και της περιουσίας των πολιτων και του περιβάλλοντος.

Σε αυτό το πλαίσιο ο πρόεδρος της ομάδας, Βασίλης Παρθενόπουλος, προσέφερε αναμνηστική πλακέτα στον αρχηγό του πυροσβεστικού σώματος, αντιστράτηγο Αλέξιο Ράπανο.