Ευρωπαϊκό Νέων: Μια ανάσα από την πρόκριση η Εθνική ομάδα

Σάββατο, 24 Σεπτεμβρίου 2022 20:19
UPD:20:27

Η Εθνική Νέων επικράτησε 3-0 της Ανδόρας στο Μεϊρίν της Ελβετίας για τον 2ο όμιλο της προκριματικής φάσης και βρίσκεται πολύ κοντά στην πρόκριση στην Elite Round του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, μετά και τη νίκη (2-0) επί της Ελβετίας στην πρεμιέρα.

Η ελληνική ομάδα πραγματοποιήσε εξαιρετική εμφάνιση και «σφράγισε» τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο, με τα γκολ των  Τσίκου στο 9ο λεπτό και του Κούτσια, ο οποίος σκόραρε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι, στο 36΄.

Η «γαλανόλευκη» ήταν ανώτερη και στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης και έδωσε εύρος στη νίκη της με το γκολ του Κυριόπουλου, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 75ο λεπτό από πάσα του Κούτσια.

Στην άλλη αναμέτρηση του πρώτου ομίλου η Τσεχία αντιμετωπίζει την Ελβετία (19:30). Τελευταία αγωνιστική υποχρέωση για την Εθνική Ομάδα την Τρίτη 27 Σεπτεμβρίου στις 19:30 με αντίπαλο την Τσεχία.