Ευρωμπάσκετ: Η Ισπανία νικήτρια στο... θρίλερ για τον τελικό

Παρασκευή, 16 Σεπτεμβρίου 2022 23:55
UPD:17/09/2022 01:32
REUTERS/ANNEGRET HILSE

Σε έναν συγκλονιστικό ημιτελικό η Ισπανία έδειξε καρδιά, ψυχή και καθαρό μυαλό στις κρίσιμες στιγμές, νίκησε την Γερμανία μέσα στο Βερολίνο με 91-96 και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Ευρωμπάσκετ, εκεί όπου την περιμένει η Γαλλία στο μεγάλο παιχνίδι της Κυριακής(21:30).

O Nτένις Σρόεντερ έκανε πράγματα και θαύματα για τους οικοδεσπότες αλλά οι Ισπανοί έδειξαν καρδιά πρωταθλητή στο φινάλε και με κορυφαίο τον Λορέντσο Μπράουν πήραν την πρόκριση.

Το παιχνίδι από την αρχή ήταν ντέρμπι. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με τους Γερμανούς να είναι στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 51-46 χάρη στο επιθετικό κρεσέντο του Σρόεντερ. Όσο ήταν κοντά στο σκορ οι Ισπανοί έμεναν ζωντανοί στο παιχνίδι και μάζεψαν γρήγορα το 71-61 των γηπεδούχων στη τρίτη περίοδο.

Στη τελευταία περίοδο οι Γερμανοί έφτασαν στο +7(77-70) αλλά κάπου εκεί ξεκίνησε η ισπανική αντεπίθεση. Οι Ίβηρες με καταπληκτική άμυνα και ηρεμία στην επίθεση ''έτρεξαν'' ένα σερί 11-0, πέρασαν μπροστά με 81-77 και κράτησαν μέχρι το τέλος το υπέρ τους προβάδισμα.

Ο Μπράουν για τους νικητές σκόραρε 29 πόντους, ο Βίλι Ερνάνγκομεθ 16 και και ο Χουάντσο Ερνάνγκομεθ 13. Για τους ηττημένους ο Σρόεντερ που... σίγησε στο φινάλε έβαλε 30 πόντους ενώ από 15 είχαν οι Βάγκνερ και Ομπστ.

Τα δεκάλεπτα: 24-27, 51-46, 71-65, 91-96