Μεγάλη εκτός έδρας νίκη του Παναθηναϊκού

Στο 84' το χρυσό γκολ του Γ. Γκούμα που έκανε το 1-2 επί του Πανιωνίου
Σάββατο, 01 Νοεμβρίου 2008 21:17
UPD:03/11/2008 11:14

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 1-2 επί του Πανιωνίου πέτυχε απόψε ο Παναθηναϊκός, δίνοντας τέλος στα αρνητικά αποτελέσματα των τελευταίων ημερών (ισοπαλία 2-2 με τον Ηρακλή και ήττα 3-2 από τον Εργοτέλη στο ΟΑΚΑ).

Τη μεγάλη -και πολύτιμη από ψυχολογικής άποψης- νίκη χάρισε στον Παναθηναϊκό ο Γιάννης Γκούμας με άπιαστη κεφαλιά στο 84' και ενώ οι «Πράσινοι» έπαιζαν με αριθμητικό μειονέκτημα από το 65' λόγω αποβολής του Μουν με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Δύο λεπτά μετά την αποβολή του Μουν ο Πανιώνιος κατάφερε να ισοφαρίσει σε φάση διαρκείας στα καρέ του Παναθηναϊκού.

Η ομάδα του Τεν Κάτε, ο οποίος σημειωτέον αποβλήθηκε από το διαιτητή Ζωγράφο λόγω των εντονότατων διαμαρτυριών του για την αποβολή του Μουν, είχε προηγηθεί στο α' ημίχρονο με «ξερό» σουτ του Γκάμπριελ στο 22'.

Την ίδια ώρα στο «Κλεάνθης Βικελίδης» ο ¶ρης αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 με τη Λαρίσα σε ένα ισορροπημένο ματς.