Ολοκληρώθηκε ο 26ος Κλασικός Μαραθώνιος

Αποκαθίσταται σταδιακά η κυκλοφορία
Κυριακή, 09 Νοεμβρίου 2008 16:14

Με τη συμμετοχή περισσότερων από 10.000 ατόμων ολοκληρώθηκε πριν από λίγο ο 26ος Κλασικός Μαραθώνιος Αθηνών, ο οποίος στιγματίστηκε παρόλα αυτά από τον θάνατο ενός 60χρονου δρομέα, από ανακοπή καρδιάς.

Ο άτυχος άνδρας μετείχε στο αγώνισμα των 10 χιλιομέτρων, που διεξήχθη παράλληλα με τον Μαραθώνιο.

Ο Κενυάτης Νίκολας Πολ Λεκουράα στους ¶νδρες και η Γιαπωνέζα Μάι Ταγκάμι στις Γυναίκες αναδείχθηκαν οι νικητές στον φετινό Μαραθώνιο, ο οποίος αποτέλεσε ταυτόχρονα και πανελλήνιο πρωτάθλημα.

Ο τερματισμός στην κατηγορία των Ανδρών ήταν συγκλονιστικός, καθώς ο Λεκουράα έπεσε στο νήμα μαζί με τον συμπατριώτη του Τζούλιους Κίπροτιτς, ενώ στις Γυναίκες μεγάλη επιτυχία σημείωσε η 39χρονη Γεωργία Αμπατζίδου, η οποία τερμάτισε στην τρίτη θέση και κατέκτησε το πανελλήνιο πρωτάθλημα για έκτη φορά στην καριέρα της.

Αντίστοιχα, τον πανελλήνιο τίτλο στους ¶νδρες κατάκτησε, για δεύτερη συνεχή χρονιά, ο Γιώργος Καραβίδας της ΑΕΚ.