«Φιλική» νίκη του Άρη με Ιωνικό

Πέμπτη, 14 Ιουλίου 2022 23:59
UPD:15/07/2022 00:38
INTIME SPORTS/ΜΩΥΣΙΑΔΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

Μία εβδομάδα πριν την πρώτη ευρωπαϊκή αναμέτρηση με την Γκόμελ, ο Άρης νίκησε σε φιλικό αγώνα με 2-0 τον Ιωνικό στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Οι φιλοξενούμενοι στα πρώτα λεπτά είχαν δύο καλές στιγμές με τον Μάντζη (2’, 13’) που, ωστόσο, κατέληξαν στην αγκαλιά του Κουέστα.

Στο 22’ ο Άρης απείλησε για πρώτη φορά, αλλά η τελική επιλογή του Γκρέι, που ήταν σε επίκαιρη θέση, δεν ήταν η ενδεδειγμένη.

Η προσπάθεια του Πάλμα στο 39’ δεν ανησύχησε τον Χουτεσιώτη, αλλά το φάουλ του διεθνή με την Ονδούρα επιθετικού, πέντε λεπτά μετά, βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι, στην καλύτερη ευκαιρία του πρώτου – μέτριου – μέρους.

Στον ίδιο ρυθμό κύλησαν και τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, μέχρι που στο 60’ έγινε το 1-0 για τον Άρη. Ο Μαζικού έκανε τη σέντρα και ο Σερβιλάκης, στην προσπάθειά του να απομακρύνει, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χουτεσιώτη.

Δέκα λεπτά μετά, από σέντρα του Εμπακατά, με ωραία κεφαλιά ο Χάιροβιτς πέτυχε το 2-0, που έμεινε ως το τέλος.