Δευτέρα, 04 Ιουλίου 2022 19:23
UPD:19:31
Eurokinissi Sports/EUROKINISSI

ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΤΟΥ ΑΡΗ ΣΤΟ ΣΟΧΑΟΥ ΤΗΣ ΑΥΣΤΡΙΑΣ / ΦΙΛΙΚΟ / ΑΡΗΣ - ΓΑΝΔΗ

Ο Άρης νίκησε 1-0 τη Γάνδη, στο δεύτερο κατά σειρά φιλικό προετοιμασίας του στο Σότσαου.

Ο Ματέο Γκαρσία (36΄) με πέναλτι σημείωσε το μοναδικό γκολ, με τους Θεσσαλονικείς να είναι πολύ καλύτεροι ανασταλτικά, αλλά και λιγότερο δημιουργικοί επιθετικά, σε σχέση με την ήττα 4-3 από το Αμβούργο την περασμένη Παρασκευή (1/7).

Από το δεκάλεπτο και μετά, η Γάνδη κυριάρχησε απόλυτα, με τον Μάριο Σιαμπάνη να πραγματοποιεί σπουδαίες επεμβάσεις σε προσπάθειες των Τζιάνι Μπρούνο (14’, 16’) και Σβεν Κουμς (20’).

Κι αφού κράτησε το «μηδέν» πίσω, ο Άρης κέρδισε πέναλτι, με τον νεαρό Μιχάλη Παναγίδη να ανατρέπεται από τον Ντέβι Ρόεφ. Πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Ματέο Γκαρσία για το 0-1 στο 36ο λεπτό.

Οι πολλές αλλαγές από τους δύο προπονητές στο δεύτερο μέρος δεν επέτρεψαν να βρει ρυθμό το ματς, που έληξε με νίκη του Άρη.