Μπάσκετ: Στο 2-0 με σούπερ ανατροπή η Λάρισα με Προμηθέα

Τετάρτη, 15 Ιουνίου 2022 23:20
UPD:16/06/2022 01:05
Eurokinissi Sports/ΤΖΕΚΑΣ ΛΕΩΝΙΔΑΣ

Αν και βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 21 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, η Λάρισα κατάφερε να κάνει την ανατροπή, να νικήσει με 88-84 και να κάνει το 2-0 στη σειρά για την τρίτη θέση της Stoiximan Basket League.

Το Σάββατο (18/6) οι δύο ομάδες θα συναντηθούν και πάλι, στην Πάτρα, και σε περίπτωση νίκης της Λάρισας τότε εκείνη θα κατακτήσει τη σειρά, ενώ αν επικρατήσει ο Προμηθέας, η σειρά θα επιστρέψει στη Θεσσαλία.

Οι Πατρινοί στα μέσα της δεύτερης περιόδου έφτασε ακόμη και στο +21, όμως η Λάρισα με σερί 15-0 κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στο ημίχρονο, ενώ στη συνέχεια με ένα άλλο σερί 9-0 έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Στο τελευταίο λεπτό οι γηπεδούχοι κατάφεραν σε μία φάση να πάρουν τέσσερα επιθετικά ριμπάουντ και εν τέλει να σκοράρει με τρίποντο ο Μούντι που ουσιαστικά κλείδωσε και τη νίκη για τη Λάρισα.

Ο Στέφαν Μούντι τελείωσε το παιχνίδι με 20 πόντους (4/6 δίπ., 4/6τριπ.) και 8 ασίστ, ενώ ο Χάντσον είχε 15, ο Μάριτς 13 και 9 ριμπάουντ, ενώ ο  Γκριν προσέθεσε 12.

Από την άλλη πλευρά, για τον Προμηθέα πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιώργος Τανούλης που έκανε ρεκόρ καριέρας με 19 πόντους, ο Σίμπσον είχε 16, αλλά αστόχησε στο τρίποντο που θα έδινε προβάδισμα στην ομάδα του στο τέλος, ενώ ο Φόστερ προσέθεσε 13 πόντους.