Βόλεϊ: Δεύτερη «φιλική» ήττα από την Τουρκία

Τετάρτη, 08 Ιουνίου 2022 22:54
UPD:09/06/2022 16:01

Την ήττα, με 3-1 (25-21, 25-18, 17-25, 25-10) σήμερα, γνώρισε το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα των Γυναικών και στο δεύτερο φιλικό με την Τουρκία.

Ο Μαρτσέλο Αμποντάντζα προχώρησε σε πολλές αλλαγές (Κωνσταντινίδου, Χατζηευστρατιάδου, Κυπαρίσση ήταν και πάλι στο βασικό σχήμα), όπως και ο προπονητής της Τουρκίας, με την Ελλάδα να ξεκινά καλύτερα τον αγώνα και να έχει σταθερά το προβάδισμα μέχρι το 8-11.

Εκεί όμως η πίεση από το αντίπαλο σερβίς έφερε την ανατροπή (16-14, 19-15) για να πλησιάσουμε στο 23-21, χωρίς όμως να αλλάξει κάτι.

Κάτι ανάλογο συνέβη και στο δεύτερο σετ, καθώς η Εθνική ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 14-13 που έγινε 17-14 και παρόλο που πλησίασε στον πόντο (18-17) δέχθηκε σερί 7-1 για το 2-0.

Στο τρίτο σετ η είσοδος της Σπανού βοήθησε την Εθνική, που λειτουργώντας καλύτερα σε σερβίς και μπλοκ κυριάρχησε από την αρχή (8-6, 16-11) κι έφτασε εύκολα στο 2-1.

Η απώλεια του σετ έφερε στο γήπεδο τη βασική ομάδα της Τουρκίας που ξέφυγε γρήγορα με 8-4, 16-8 κι έφτασε άνετα στη νίκη. Αύριο οι δύο ομάδες θα δώσουν το τρίτο και τελευταίο παιχνίδι (στις 17:00)