Ασταμάτητοι οι Ουόριορς και 1-1 στους τελικούς του NBA

Δευτέρα, 06 Ιουνίου 2022 10:25
UPD:10:26
USA TODAY Sports/Darren Yamashita

Μετά το break των Σέλτικς, οι Ουόριορς δεν είχαν κανένα περιθώριο για νέα ήττα μέσα στην έδρα τους και το έδειξαν από το πρώτο λεπτό του Game2 κόντρα στους Κέλτες. Οι ''πολεμιστές'' ήταν ανώτεροι σε όλο το παιχνίδι και με τρομερή ευστοχία από το τρίποντο, νίκησαν 107-88 και ισοφάρισαν την σειρά των τελικών του NBA σε 1-1. Tώρα τα παιχνίδια ''μεταφέρονται'' στη Βοστώνη.

Ο Στεφ Κάρι ήταν ο MVP του αγώνα, καθώς είχε 29 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 5 τρίποντα. O Πουλ είχε 17 πόντους, ο Λούνεϊ μέτρησε 12, ο Γουίγκινς είχε 11, ενώ ο Τόμπσον έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό, μιας και ήταν άστοχος με 11 πόντους και 1/8 τρίποντα και 4/19 σουτ.

Για τους ηττημένους που δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό του δευτέρου ημιχρόνου ο Τέιτουμ είχε 28 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6/9 τρίποντα ενώ ο Μπράουν πρόσθεσε 17 πόντους και 6 ριμπάουντ.