Προβάδισμα ανόδου στη Super League πήρε ο Λεβαδειακός

Κυριακή, 08 Μαΐου 2022 18:48
UPD:18:56

Με γκολ του Πολέτο ο Λεβαδειακός νίκησε 1-0 τη Βέροια στην πρωτεύουσα της Ημαθίας, στον πρώτο αγώνα μπαράζ ανάμεσα στις δυο ομάδες για την άνοδο στη Super League και πήρε το προβάδισμα ενόψει του β΄ αγώνα (15/5, 16:30), στη Λιβαδειά.

Η Βέροια ξεκίνησε καλύτερα και μόλις στο 4΄ ο Πασάς αστόχησε στην κεφαλιά που επιχείρησε από πλεονεκτική θέση, ενώ στο 10΄ η σέντρα-σουτ του Μούργου αποκρούστηκε την τελευταία στιγμή από τον Μάρκοβιτς.

Ο Λεβαδειακός απείλησε δύο φορές ως το τέλος του πρώτου μέρους την εστία του Βελλίδη, αμφότερες με σουτ και κεφαλιά του Μυτίδη (35΄, 41΄).

Μάλιστα, ήταν ο ίδιος που έδωσε την κάθετη στον Πολέτο, ο οποίος τετ α τετ με τον Βελλίδη δεν αστόχησε για το 0-1 στο 58ο λεπτό.

Η Βέροια προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά ο Μάρκοβιτς σταμάτησε ξανά τον Πασά στο 70΄, ενώ η κεφαλιά του Γιακουμάκη στο 76΄ δεν βρήκε στόχο.

Στις καθυστερήσεις, μάλιστα, ο Βελλίδης σταμάτησε τον Συμελίδη που βρέθηκε απέναντί του, κρατώντας το 0-1.