Προβάδισμα για τον τελικό του Λιγκ Καπ ο Παναθηναϊκός

Κυριακή, 01 Μαΐου 2022 20:10

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-2 σετ τον Φοίνικα Σύρου, μετά από 2,5 ώρες συναρπαστικού αγώνα στο κλειστό του Αγίου Θωμά και απόκτησε προβάδισμα πρόκρισης στους τελικούς του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς».

Οι «πράσινοι» άφησαν πίσω τους την φιέστα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και με κορυφαίους τους Βαν Ντε Ντρις, Ρανγκέλ και Πρωτοψάλτη πήραν τη νίκη στο τάι μπρέικ, που τους δίνει μικρό πλεονέκτημα για το εισιτήριο του τελικού της διοργάνωσης.

Ο επαναληπτικός στην Ερμούπολη θα διεξαχθεί την Πέμπτη 5 Μαΐου στις 19:15. Ο Παναθηναϊκός για να προκριθεί χρειάζεται νίκη με οποιοδήποτε σκορ. Οι συριανοί χρειάζονται για την απευθείας πρόκριση νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ, ενώ σε περίπτωση νίκης τους με 3-2 σετ ο νικητής θα κριθεί στο χρυσό σετ.