Στον τελικό του Κυπέλλου Ιταλίας η Γιουβέντους

Πέμπτη, 21 Απριλίου 2022 01:14
UPD:01:38
REUTERS/MASSIMO PINCA

Juventus v Fiorentina - Allianz Stadium, Turin, Italy - April 20, 2022 Juventus' Federico Bernardeschi and Danilo celebrate after the match

Η Γιουβέντους θα υπερασπιστεί τον τίτλο της Κυπελλούχου Ιταλίας στον τελικό της 11ης Μαΐου, με αντίπαλο την Ίντερ.

Η «Γηραιά Κυρία νίκησε και στον δεύτερο ημιτελικό τη Φιορεντίνα, αυτή τη φορά με 2-0 στο Τορίνο κι εξασφάλισε την πρόκριση στον τελευταίο αγώνα της διοργάνωσης για 21η φορά στην Ιστορία της και τρίτη συνεχή.

Στο 32΄ ο Μπερναντέρσκι έδωσε προβάδισμα στη «Γιούβε» και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντανίλο διαμόρφωσε το τελικό 2-0, με τους «Μπιανκονέρι» του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι να είναι έτοιμοι να διεκδικήσουν το 15ο Κύπελλο της Ιστορίας τους.