Νίκη στους «Ζωσιμάδες» και φουλ για τρίτη θέση η ΑΕΚ

Δευτέρα, 18 Απριλίου 2022 20:25
UPD:20:39
INTIME SPORTS/ΠΑΠΠΑ ΒΟΥΛΑ

Η AEK πέρασε νικηφόρα από τους «Ζωσιμάδες» απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα, του οποίου επιβλήθηκε με 3-2 στην τελευταία αναμέτρηση της 5ης αγωνιστικής των πλέι οφ, σημειώνοντας ταυτόχρονα την πρώτη νίκη στο μίνι πρωτάθλημα.

Μόλις στο 4΄ ο Τσούμπερ εμβόλισε την άμυνα του ΠΑΣ και γύρισε τη μπάλα όπως έπρεπε, μεσολάβησε λάθος απόκρουση του Κάργα και από δύσκολη γωνία ο Γκρεγκόρζ Κριχόβιακ σημείωσε το πρώτο γκολ της καριέρας του στην Ελλάδα.
Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου πάλι ο Τσούμπερ πέρασε ασίστ στον Ρότα, ο οποίος απέφυγε τον αντίπαλό του και με το αριστερό έγραψε το 0-2 σκοράροντας για δεύτερο συνεχή αγώνα.

Στο 52΄ ο Σάλιακας δημιούργησε και ο Περέα μείωσε, αλλά στο 69΄ ο Σέρχιο Αραούχο έκανε το 1-3.

Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης ο ΠΑΣ μείωσε σε 2-3 με τους ίδιους πρωταγωνιστές (Σάλιακας τη σέντρα, Περέα την κεφαλιά για το 2-3), αλλά ο χρόνος είχε τελειώσει για τους γηπεδούχους.