Δευτέρα, 18 Απριλίου 2022 00:08
UPD:00:14
REUTERS/MARCELO DEL POZO

Sevilla v Real Madrid - Ramon Sanchez Pizjuan, Seville, Spain - April 17, 2022 Real Madrid's Karim Benzema scores their third goal

Με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο και τον Καρβαχάλ να παίρνει ρόλο «σκηνοθέτη» με 2 ασίστ, η Ρεάλ Μαδρίτης έφυγε από το «Σάντσεθ Πιθχουάν» με τη νίκη (3-2) και ουσιαστικά «αγκάλιασε» τον τίτλο, έξι αγωνιστικές πριν τη λήξη στην Ισπανία.

Η «Βασίλισσα» βρέθηκε πίσω με 0-2 μετά τα γκολ των Ράκιτιτς (21΄) και Λαμέλα (25΄). Στο 50΄ μείωσε ο Ροντρίγκο και στο 80΄ ο Νάτσο ισοφάρισε, για να δώσει τη νίκη ο συνήθης Καρίμ Μπενζεμά στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αποτελέσματα και σκόρερ:

• Γρανάδα-Λεβάντε 1-4 (90' Κολιάδο-17' Γκόμεζ, 56' πεν. Μοράλες, 77' Μάλσα, 90'+ Σολδάδο)
  • Ατλέτικο Μαδρίτης-Εσπανιόλ 2-1 (52΄, 90+10΄ πεν. Καράσκο - 74΄ Ντε Τομάς)
  • Αθλέτικ Μπιλμπάο-Θέλτα 0-2 (11΄ Άσπας, 37΄ Μπελτράν)
  • Σεβίλη-Ρεάλ Μαδρίτης 2-3 (21΄ Ράκιτιτς, 25΄ Λαμέλα - 50΄ Ροντρίγκο, 82΄ Νάτσο, 90΄+2 Μπενζεμά)