Λειψία και Φράιμπουργκ για μια θέση στο Τσάμπιονς Λιγκ

Κυριακή, 10 Απριλίου 2022 23:17
UPD:23:28
REUTERS/KAI PFAFFENBACH

Πριν από τρεις ημέρες η Άιντραχτ Φρανκφούρτης κατάφερε, στο ίδιο γήπεδο, να απειλήσει με ήττα την Μπαρτσελόνα, στο πλαίσιο του Europa League.

Απόψε όμως δεν τα κατάφερε το ίδιο καλά στην «Deutsche Bank Park» απέναντι στη Φράιμπουργκ, που έφυγε νικήτρια με 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι, με κίνητρο την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ της νέας περιόδου, έφτασαν σε μια πολύ μεγάλη νίκη στο πλαίσιο της 29ης ημέρας και βρίσκονται στο -3 από την τέταρτη με τη Λειψία, που νίκησε εύκολα με 3-0 στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία της 29ης αγωνιστικής.

Οι «Ταύροι» έπαιξαν με το «πόδι στο γκάζι» στο πρώτο ημίχρονο, τελειώνοντας το ματς από το 45λεπτο, διάστημα στο οποίο σημείωσαν και τα τρία τέρματά τους.

Αποτελέσματα και σκόρερ:

• Μπόχουμ-Λεβερκούζεν 0-0
  • Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Φράιμπουργκ 1-2 (54΄ Κόστιτς - 27΄ Γκρίφο, 69΄ Πέτερσεν)
  • Λειψία-Χοφενχάιμ 3-0 (5΄ Ενκουνκού, 20΄ Χάλστενμπεργκ, 44΄ Σομποσλάι)