Νίκη τετράδας για τον Κολοσσό Ρόδου

Κυριακή, 10 Απριλίου 2022 20:07
UPD:20:13
INTIME SPORTS/ΖΑΜΠΕΤΟΥΛΑΣ ΧΑΡΗΣ

Μετά από τρεις συνεχείς ήττες ο Κολοσσός επέστρεψε στις νίκες, νικώντας με 68-61 τον Προμηθέα στη Ρόδο για την 21η αγωνιστική κι έκανε αποφασιστικό βήμα, ώστε να εξασφαλίσει μία θέση στην τετράδα της  Basket League.

Για την ομάδα της Ρόδου, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Ποτ και Μίλερ με 13 πόντους. Για τον Προμηθέα που προστάτευσε το +15 του πρώτου γύρου, ο Δημήτρης Αγραβάνης είχε 14 πόντους ενώ ντεμπούτο έκαναν οι Γιάννης Αγραβάνης και Κόνερ Φράνκαμπ.

Ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Προμηθέας δεν είχε καταφέρει να βρει τον παίκτη που θα τον βοηθήσει στην επίθεση, με συνέπεια οι γηπεδούχοι να προηγηθούν με 35-28 στο πρώτο μισό του παιχνιδιού.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε για το σύνολο της τρίτης περιόδου, δεδομένου πως ο Μαργαρίτης και ο Ποτ, έδιναν επιθετικές λύσεις, κάτι το οποίο είχε ως αποτέλεσμα ο Κολοσσός να μπει μπροστά με διψήφια διαφορά (48-38 στο 27΄).

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν βρίσκοντας σκορ από τα 6,75 και μάλιστα μπήκαν μπροστά με 55-52 στο 34΄. Με ένα σερί 8-0 ο Κολοσσός  ξαναπήρε προβάδισμα με 60-55 (37΄) και το κράτησε ως το τέλος, έχοντας σωστές λύσεις στα τελευταία λεπτά.