Νίκη του Ολυμπιακού με Άρη σε «ρεσιτάλ» τρίποντων

Πέμπτη, 07 Απριλίου 2022 22:12
INTIME SPORTS/ΧΡΥΣΟΧΟΙΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ

Με βελτιωμένη την αμυντική επίδοσή του στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός νίκησε στο ΣΕΦ τον (ελλιπή) Άρη με 89-67, για την 24η αγωνιστική της κανονικής περιόδου.

Η αναμέτρηση διεξήχθη νωρίτερα προκειμένου να διευκολυνθούν οι υποχρεώσεις των «ερυθρόλευκων» στην Ευρωλίγκα.

Ο Ολυμπιακός οικοδόμησε διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν με επιμέρους σκορ 25-12 μετέτρεψε το 41-33 του πρώτου ημιχρόνου σε 66-45 στο 30΄.

Να σημειωθεί ότι στη συγκεκριμένη περίοδο οι παίκτες του Γιώργου Μπατζώκα σκόραραν μόνο με τρίποντα, καθώς είχαν 7/10, και βολές (4/6).

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν περισσότερα εύστοχα τρίποντα και προσπάθειες έξω από τα 6,75 (16/36) από δίποντα (12/24), πήραν δύο παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ (9-7), ενώ έκαναν έξι λιγότερα λάθη (11 έναντι 17 των «κιτρινόμαυρων» της Θεσσαλονίκης).

Κορυφαίοι του Ολυμπιακού ήταν ο Λαρεντζάκης που σκόραρε 18 πόντους με 4/7 τρίποντα, ο Ντόρσεϊ ο οποίος πέτυχε 16 πόντους με 3/7 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα και 7/7 βολές και ο Σακίλ ΜακΚίσικ που σημείωσε 11 πόντους με 3/4 τρίποντα.

Για τον Άρη ο νεαρός Νετζήπογλου είχε 10 πόντους, ο Κόβαν 14 με 2 τρίποντα, ο Κώττας 10 και ο Γουίλιαμς 12 με επίσης δύο τρίποντα.