Μυθική ανατροπή της Λιντς στο «Μολινό»

Σάββατο, 19 Μαρτίου 2022 00:26
UPD:00:28
Pool via REUTERS/POOL

Σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της φετινής σεζόν στην Αγγλία, η Λιντς κατάφερε να επιστρέψει από το 0-2 από τη Γουλβς, να πάρει τεράστια νίκη (3-2) με ανατροπή μέσα στο «Μολινό» και να κάνει άλμα παραμονής στην κατηγορία.

Τα «Παγώνια» έχασαν στη διάρκεια του αγώνα (30ή ημέρα) τέσσερις παίκτες με τραυματισμό (!), ενώ οι γηπεδούχοι έπαιξαν από το 53΄ με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Ραούλ Χιμένες.

Ο Τρινκάο πήρε θέση στο 24΄ αντί του επίσης τραυματία Νέβες και στο επόμενο λεπτό έδωσε έτοιμο γκολ στον Κάστρο για το 1-0.

Ο Πορτογάλος επιθετικός διπλασίασε για τους «Λύκους» στο δέκατο (!) λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, αλλά η κατάσταση άλλαξε στην επανάληψη.

Στο 63΄ ο Χάρισον από φάση διαρκείας μείωσε και στο 66΄ ο Ροντρίγκο πλάσαρε σε κενή εστία για το 2-2, ενώ με γκολ του αρχηγού της, Λουκ Έιλινγκ, πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έφυγε από το «Μολινό» με ένα τρίποντο που ίσως αποδειχθεί ότι άξιζε μια κατηγορία.