Διακόπηκε ο αγώνας Μπόχουμ-Γκλάντμπαχ στο 0-2

Παρασκευή, 18 Μαρτίου 2022 23:40
UPD:23:45
EPA/Annegret Hilse

Με ένα «τοξικό» παιχνίδι ξεκίνησε η 27η αγωνιστική στην Μπουντεσλίγκα, στο οποίο η Μπόχουμ υποδέχθηκε την Γκλάντμπαχ.

Μετά από ένα «άσφαιρο» πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 2-0 με δύο γκολ των Πλεά (55΄) κι Εμπολό (61΄).

Με τα «πουλάρια» να οδηγούν το παιχνίδι λοιπόν, στο 70ό λεπτό η θερμή ατμόσφαιρα στο Μπόχουμ έγινε... ηφαίστειο: ο βοηθός Κρίστιαν Γκίτελμαν χτυπήθηκε στο πίσω μέρος του κεφαλιού από ένα γεμάτο κύπελλο, το οποίο στη συνέχεια έπεσε στο έδαφος.

Ο διαιτητής Μπέντζαμιν Κόρτους συνόδευσε τον βοηθό του εκτός γηπέδου και στα αποδυτήρια, ενώ οι ποδοσφαιριστές της Μπόχουμ προσπάθησαν, θυμωμένοι, να μιλήσουν με τον οπαδό.

Λίγο αργότερα, η ομάδα της Γκλάντμπαχ αποχώρησε από το γήπεδο και ακολούθησε η Μπόχουμ. Δεκαπέντε λεπτά αργότερα ακολούθησε η επίσημη ανακοίνωση ότι ο αγώνας της Παρασκευής διακόπηκε.