Πρόκριση στις καθυστερήσεις για Ρόμα, δεν έφταναν τα γκολ του Παυλίδη

Παρασκευή, 18 Μαρτίου 2022 00:36
UPD:01:07
INTIME SPORTS/ΠΑΠΑΝΙΚΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

Ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε στα προημιτελικά της νεοσύστατης διοργάνωσης της UEFA, το Europa Conference League, νικώντας και στα δύο παιχνίδια τη Γάνδη και το μεσημέρι της Παρασκευής (18/3) θα μάθει τον αντίπαλό του.

Αυτός θα είναι ένας εκ των Μαρσέιγ, Λέστερ, Αϊντχόφεν, Μπόντο Γκλιμτ, Ρόμα, Φέγενορντ και Σλάβια Πράγας, που επίσης θα μπουν στην κληρωτίδα.

Άλλες εύκολα, άλλες δύσκολα οι προαναφερόμενες ομάδες προκρίθηκαν στους «8», με την εκπληκτική Μπόντο Γκλιμτ να αποκλείσει στην παράταση την Αλκμάαρ, παρά τα δύο γκολ του Βαγγέλη Παυλίδη για το ολλανδικό συγκρότημα.

Μεγάλο παιχνίδι και στο «Ολίμπικο», όπου η Φίτεσε ισοφάρισε το σκορ της ήττας της στην Ολλανδία (0-1), όμως η Ρόμα του Ζοζέ Μουρίνιο βρήκε τη λύτρωση στις καθυστερήσεις με άλλο ένα καθοριστικό γκολ του Έιμπραχαμ.

Η κλήρωση θα γίνει στις 18 Μαρτίου (προημιτελικοί - ημιτελικοί), ενώ ο τελικός θα διεξαχθεί στις 25 Μαΐου στην «Arena Kombetare», στα Τίρανα.

Αποτελέσματα και σκόρερ:

• Βασιλεία - Μαρσέιγ* 1-2 (63΄ Εντογιέ - 74΄ Ουντέρ, 90΄+3΄ Ρονγκιέ)
  • Ρεν - Λέστερ* 2-1 (8΄ Μπουριγκό - 51΄ Φοφανά)
  • Κοπεγχάγη - Αϊντχόφεν* 0-4 (10΄, 79΄ Ζάχαβι, 38΄ Γκέτσε, 90΄+1΄ Μαντουέκε)
  • Αλκμάαρ - Μπόντο Γκλιμτ* 2-2 παράταση, 2-1 κ.δ. (18΄, 30΄ Παυλίδης - 26΄ Πελεγκρίνο, 105΄+1΄ Σάμπστεντ)
  • Γάνδη - ΠΑΟΚ* 1-2 (40΄ Ντεπουάτρ - 20΄ Κρέσπο, 77΄ Αουγκούστο)
  • Ρόμα*- Φίτεσε 1-1 (90΄+1΄ Έιμπραχαμ - 62΄ Βίτεκ)
  • Φέγενορντ*- Παρτιζάν 3-1 (45΄ Ντέσερς, 59΄ Νέλσον, 90΄ Λίνσεν - 61΄ Γκόμες)
  • Λίντσερ-Σλάβια Πράγας* 4-3 (36΄, 76΄ Βίζινγκερ, 88΄ Γκρούμπερ, 89΄ Σμιντ - 24΄ Ολαγίνκα, 37΄ Μπα, 62΄ Σορ)