Η Ντόρτμουντ ξανάδωσε ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα

Τετάρτη, 16 Μαρτίου 2022 21:48
UPD:21:59
REUTERS/HEIKO BECKER

Ο σκόρερ της Ντόρμουντ Άξελ Βίτσελ πανηγυρίζει το γκολ του

Πριν από τον αποψινό αγώνα με τη Ντόρτμουντ, ο οποίος ήταν εξ αναβολής από την 25η ημέρα της Μπουντεσλίγκα, μόνο μία ομάδα είχε νικήσει στη «Mewa Arena» της Μάιντς, η οποία με επτά γκολ παθητικό είχε την καλύτερη εντός έδρας άμυνα στη Γερμανία.

Οι Βεστφαλοί έγιναν το δεύτερο συγκρότημα που πέρασε νικηφόρα απ΄ αυτό το γήπεδο, χάρη στην κεφαλιά του Άξελ Βίτσελ στο 87ο λεπτό. Με τους τρεις βαθμούς η Ντόρτμουντ μείωσε στους 4 τη διαφορά από την πρωτοπόρο Μπάγερν κι έβαλε «φωτιά» στο πρωτάθλημα, οκτώ αγωνιστικές πριν τη λήξη του.

Στην επιστροφή του Χάαλαντ έπειτα από 53 μέρες (πέρασε αλλαγή στο 57΄) οι φιλοξενούμενοι δεν έκαναν καλό πρώτο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη έχασαν τρεις μεγάλες ευκαιρίες, με τον Ζέντνερ να κρατά την ομάδα του στο παιχνίδι.

Στο 87΄ όμως ο κίπερ της Μάιντς δεν κατάφερε να αποσοβήσει το 0-1 στην κεφαλιά του Βίτσελ, με τον Βέλγο να σημαδεύει σωστά την εστία ύστερα από εκτέλεση φάουλ του συμπατριώτη του Τόργκαν Αζάρ.